•                  
شنبه , ۰۱ آبان , ۱۴۰۰
یکشنبه, اکتبر 24

محمدحسین مالکی, فعال رسانه ای با تودیع وثیقه آزاد شد

0
493

در ساعات پایانی چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸, محمدحسین مالکی, فعال رسانه ای و مدیر مسئول وبسایت عصرجوان با تودیع وثیقه و بطور موقت تا زمان اتمام مراحل دادرسی از زندان دستگرد اصفهان آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، شامگاه چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸, محمدحسین مالکی, فعال رسانه ای و مدیر مسئول وبسایت عصر جوان در ارتباط با فروش سی سی کم و بازکردن کانالهای ماهواره ای از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس طی مراحل دادرسی پرابهام به اعدام محکوم و سپس با ارجاع پرونده وی به دیوان عالی کشور حکم اعدام وی لغو و پرونده وی جهت دادرسی مجدد به دادگاه انقلاب اصفهان ارجاع شده  بود با تودیع وثیقه تا زمان دریافت حکم قطعی و اتمام مراحل دادرسی از زندان دستگرد اصفهان آزاد شده است. 

لازم به ذکر است که دیوان عالی کشور حکم اعدام «محمدحسین مالکی» را در آخرین روزهای سال ۱۳۹۷، نقض و برای صدور حکم مجدد به دادگاه انقلاب اصفهان ارجاع داده‌است.

محمدحسین مالکی، ۴۷ ساله، مدیر کانال تلگرام و سایت فرهنگی آموزشی عصر جوان، ساکن شاهین شهر اصفهان ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۵ از سوی مأموران اداره اطلاعات بازداشت شده بود و در شعبه دوم دادگاه انقلاب اصفهان، به اتهام «افساد فی الارض از طریق فعالیت سازمان یافته در حوزه سی‌سی‌کم با فروش اکانت‌های متعدد ماهواره‌ای به افراد در حد وسیع و گسترده» به اعدام محکوم شده‌بود.

وی پس از بازداشت، سه ماه در انفرادی تحت بازجویی قرار داشت، سپس به بند ۸ زندان مرکزی اصفهان منتقل شد و اتهام “محاربه و مفسد فی الارض” توسط بازپرس شعبه یک دادسرای شاهین شهر “بیگی” به وی تفهیم می‌شود.

این اتهام درحالی به وی تفهیم شده‌بود که در مراحل ابتدایی تحقیق، بازپرس پرونده، برای محمدحسین مالکی، قرار منع تعقیب، صادر کرده بود، ولی دادستان شاهین‌شهر، “محسن بو سعیدی” با قرار مذکور مخالفت کرد و پرونده به دادسرای انقلاب تهران و سپس دیوان عالی کشور و در نهایت برای صدور حکم به شعبه دو دادگاه انقلاب اصفهان ارسال شد.

پس از انتشار خبر صدور حکم اعدام این زندانی، مقامات ایران صدور حکم اعدام برای وی را تکذیب کردند و او را به سلول انفرادی منتقل کردند.

این فعال رسانه ای همچنین ذیل پرونده‌ای در شعبه ۱۰۱ دادگاه عمومی شاهین شهر به اتهام “به‌کارگیری تجهیزات دریافت ماهواره” به پرداخت ۱۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده است.

ازطرف دیگر گزارش‌هایی مبنی بر فشار بر روی آقای مالکی در حین بازداشت برای اخذ اعتراف اجباری منتشر شده بود.

فعالیت سایت عصر جوان در زمینه‌های عملی، اجتماعی، عکاسی، کامپیوتری و فرهنگی بود که بخشی از آن مربوط به حوزه گیرنده های ماهواره بود و در آن اکانت‌های گیرنده ماهواره‌ای سی سی کم که اکانتی معمولی و رایج در کشور هست و برای بازگشایی کانال‌های کارتی استفاده میشود فروخته می‌شد.

سرکوب فعالان رسانه ای و وبنگاران و فعالان تلگرامی در ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: