•                  
پنج شنبه , ۰۸ آبان , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, اکتبر 29

احضار اکرم رحیم پور, همسر جعفر عظیم زاده به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین

0
237

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۱۰ تهران موسوم به دادسرای امنیت واقع در زندان اوین به ریاست محمود حاج مرادی, با صدور و ابلاغ احضاریه ای اکرم رحیم پور, همسر جعفر عظیم زاده را جهت حضور در جلسه بازپرسی فراخواند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, اکرم رحیم پور که همسرش جعفر عظیم زاده, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین است با توجه به ابلاغیه ای کتبی توسط شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران به ریاست بازپرسی محمود حاج مرادی برای دفاع از اتهامات انتسابی فراخوانده شد. 

براساس این گزارش, اکرم رحیم پور, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشت: “دیروز پیامکی با این عنوان, « خانم اکرم رحیم پور ابلاغیه الکترونیکی شماره …در حساب کاربری شما در سامانه ابلاغ قرار گرفت تاریخ ابلاغ۹۹/۲/۲۷ برایم ارسال شد.به سامانه مراجعه کردم و با کمال تعجب ابلاغیه فوق رو دریافت کردم .در ابلاغیه عنوان شده جهت دفاع از اتهام انتسابی در موعد مقرر در شعبه مربوطه حضور پیدا کنم . آیا قابل تصور است با این همه ظلم محرز در حق فرزندانم و همسرم روا داشتند اتهامی به من منتسب کنند؟”

لازم به ذکر است, ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جعفر عظیم زاده, فعال کارگری, زندانی سیاسی و همسر اکرم رحیم پور, که در حال حاضر در اندرزگاه ۸ زندان اوین در پرونده جدیدش با اتهام “تبلیغ علیه نظام” توسط محمد نصیرپور, بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران تحت بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفت. این اتهام به دلیل انتشار نامه اعتراضی و فایل صوتی که این فعال کارگری در آن به صدور احکام حبس تعزیری برای کارگران اعتراض کرده بود به وی تفهیم شد.

جعفر عظیم زاده، عصر روز سه‌شنبه ۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منطقه پردیس کرج بازداشت و به کلانتری ۱۱ فردیس منتقل شد. وی در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ طی تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که به اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین منتقل شده بود. محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع این فعال کارگری پیشتر اعلام کرده بود که با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد ایشان با نیابت قضایی صادره بر مبنای محکومیت به ۶ سال زندان و برای تحمل این حکم روانه زندان اوین شد. 

همزمان با بازداشت جعفر عظیم زاده سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای که در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۷ آن را منتشر کرد بازداشت این فعال کارگری را محکوم کرده است. این سازمان مدافع حقوق بشر در این بیانیه تاکید بر این نکته تاکید کرد که جعفر عظیم زاده بعنوان یک فعال کارگری به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز خود در زمینه آزادی بیان، آزادی تجمعات و آزادی تشکل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و از مسئولان قضائی جمهوری اسلامی خواست تا نسبت به آزادی این فعال کارگری اقدام کنند.

سرکوب فعالان کارگری در ایران ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ناقض ماده ۲۱ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر حق افراد بر شرکت و تشکیل تجمعات مسالمت آمیز و اعتراض بدون حمل سلاح تاکید میکند نیز میباشد.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

برچسب هافعال کارگریفعالان کارگر یفعالان کارگریفعالان کارگری در ایرانمحمود حاج مرادینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندی در ایراننافرمانی مدنی شهروندان در ایرانگزارش نقض حقوق بشر در ایراناکرم رحیم پورابلاغیهاحضار و بازپرسیاخبار سرکوب شهروندان در ایرانبازپرس محمود حاج مرادیتفهیم اتهامتفهیم اتهام شهروندان در ایرانجلسه بازپرسیجلسه بازپرسی جعفر عظیم زادهجلسه بازپرسی در زندان اوینجعفر عظیم زادهحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران۴حقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در ایران گحقوق شهروندی درایراندادسرای امنیتدادسرای امنیت اویندادسرای امنیت تهراندادسرای امنیت تهران در زندان اویندادسرای امنیتیدادسرای امنیتی تهرانزندان اوین احضار زندانی به دادسراسرکوب فعالان کارگریسرکوب فعالان کارگری در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه 2 بازپرسی دادسرای امنیت تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: