•                  
جمعه , ۱۶ خرداد , ۱۳۹۹
جمعه, ژوئن 5

محکومیت سهیلا حقیقت و شهناز ثابت, دو شهروند بهائی ساکن شیراز به تحمل حبس تعزیری

0
86

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست سید محمود ساداتی, دو تن از شهروندان بهائی ساکن این شهرستان بنامهای شهناز ثابت و سهیلا حقیقت را در مجموع به تحمل ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شهناز ثابت و سهیلا حقیقت, دو شهروند بهائی ساکن شیراز توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست محمود ساداتی از بابت اتهامات عضویت در گروههای معاند نظام و فعالیت تبلیغی علیه نظام هر یک به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شدند. جلسه دادرسی بر پرونده این شهروندان بهائی در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برگزار شده بود. با اعمال ماده ۱۳۴ و به فرض تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر اشد مجازات یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای هر یک از این ۲ شهروند بهائی اجرایی خواهد شد. 

براساس دادنامه صادره از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز, سهیلا حقیقت و شهناز ثابت از بابت اتهام “عضویت در گروههای معاند نظام هر یک به تحمل ۵ سال حبس تعزیری” و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام هم هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری” محکوم شدند. 

در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جلسه دادرسی بر پرونده سهیلا حقیقت و شهناز ثابت, دو تن از شهروندان بهائی ساکن شیراز توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست محمود ساداتی برگزار شده بود. 

در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸, “سهیلا حقیقت”, شهروند بهائی ساکن شیراز در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل بازداشت شده بود. این شهروند بهائی چندی بعد پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

همچنین در تاریخ ۱۰ شهریورماه ۱۳۹۸, “شهناز ثابت”, شهروند بهائی ساکن شیراز, در پی یورش ماموران امنیتی این شهر به منزل شخصی وی پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی از این شهروند بهائی وی را بازداشت شده بود. این شهروند بهائی پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی احضار شهناز ثابت و سهیلا حقیقت را به همراه جمعی دیگر از شهروندان بهائی ساکن شیراز به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شیراز اطلاع رسانی کرده بود. 

شهروندان بهائی با استناد به بخشنامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله پیروان ادیان بدون حقوق شهروندی در ایران محسوب می‌شوند. سرکوب این شهروندان در غالب: پلمپ محل کسب, محرومیت از حق تحصیل از مدرسه ابتدائی تا مدارج عالی, تخریب قبرستانها و همچنین دیگر مکانهای مقدس آنها و محرومیتهای گسترده دیگر که این شهروندان با آن دست و پنجه نرم میکند را در بر می‌گیرد.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران پیشتر مدعی شد که کسی برای مذهب بهاییت و یا اعتقاد نداشتن به خدا به زندان نمی‌رود که در حال حاضر بهاییان، نوکیشان مسیحی و کسانی که به دلیل اعتقاد شخصی مطلبی را بر خلاف اعتقادات اسلامی در فضای اجتماعی نوشته‌اند بازداشت و به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. علاوه بر اینکه بسیاری از بهاییان فقط به دلیل مذهب شان شغل خود را از دست داده‌اند، محروم از تحصیل شده‌اند، اموالشان مصادره شده و یا حتی کشته شدند. ادعاهای آقای ظریف خلاف آنچه در چهل سال اخیر صورت گرفته را نشان می‌دهد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از ۳۰۰/۰۰۰ نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

سرکوب بهائیان ایران ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ و ۱۹ این سند معتبر بین المللی و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد. همچنین سرکوب فعالان مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر حق آزادی بیان برای فر فرد تاکید دارد. 

برچسب هافعالیت بهاییان ایرانمحرومیت از تحصیل بهاییان ایرانمحرومیت از حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق بهاییان ایراننقض حقوق بشر بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهاییان ایراننقض حقوق شهروندی بهائیان ایراننقض حقوق شهروندان بهائی در ایرانبهاییانبهاییان ایرانبهاییان در ایرانبهاییان شیرازبهائیان ایر انبهائیان ایرانبهائیان شیرازبازداشت سهیلا حقیقتبازداشت شهروندان بهایی در شیرازتفتیش منزل بهاییان ایرانجامعه بهاییجامعه بهایی ایرانجامعه بهاییان ایرانجامعه بهائیجامعه بهائی ایارنجامعه بهائی ایرانجامعه بهائی در ایرانجامعه بهائیانجامعه بهائیان ایرانجامعه بهائیان در ایرانجامعه جهانی بهائیانحقوق بهاییان ایرانحقوق بشر بهائیان ایرانحقوق شهروند بهاییان ایرانحقوق شهروندی بهاییان ایرانحقوق شهروندان بهائی در ایرانحقوقشهروندی بهاییان ایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدانشگاه بهاییان ایراندادگاه انقلاب شیرازدادگاه انقلاب شیراز محمود ساداتیدادگاه انقلاب صدور حکم حبسسهیلا حقیقتسهیلا حقیقت شهروند بهاییسهیلا حقیقت شهروند بهائیسهیلاحقیقتسرکوب پیروان آئین بهائیسرکوب اقلیت بهائی در ایرانسرکوب بهاییانسرکوب بهاییان ایرانسرکوب بهاییان در ایرانسرکوب بهاییان در جمهوری اسلامیسرکوب بهایئانسرکوب بهائیانسرکوب بهائیان ایرانسرکوب بهائیان ایران .سرکوب بهائیان در ایرانسرکوب بهائیان در جمهوری اسلامیسرکوب جامعه بهاییسرکوب جامعه بهائیسرکوب جامعه بهائی ایرانسرکوب جامعه بهائی در ایرانسرکوب جامعه بهائیان ایرانسرکوب جامعه بهائیان در ایرانسرکوب شهروندان بهایی در ایرانسرکوب شهروندان بهائیسرکوب شهروندان بهائی ایرانسرکوب شهروندان بهائی در ایرانسرکوب شهروندتن بهائی در ایرانشهناز ثابتشهناز ثابت شهروند بهاییشهناز ثابت شهروند بهائیشهنازثابتشهروند بهائیشهروندان بهایی در ایرانشهروندان بهایی در جمهوری اسلامیشهروندان بهایی در شیرازشهروندان بهائیشهروندان بهائی ایرانشهروندان بهائی در ایرانشهروندان بهائی در جمهوری اسلامیشهروندان بهائی در شیرازشعبه 1 دادگاه انقلاب شیرازشعبه یک دادگاه انقلاب شیرازشعبه ۱ دادگاه انقلاب شیرازشعبه ۱دادگاه انقلاب شیرازشعبه اول دادگاه انقلاب شیرازشعبه۱ دادگاه انقلاب شیرازشعبه۱دادگاه انقلاب شیرازصدور حکم حبس تعزیریصدور حبس تعزیری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: