•                  
یک شنبه , ۰۱ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 22

جعفر عظیم زاده, زندانی سیاسی در پرونده جدید تفهیم اتهام شد

0
453

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جلسه بازپرسی جعفر عظیم زاده, فعال کارگری محبوس در زندان اوین توسط  شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران برگزار شد و این فعال کارگری مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران, روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, جعفر عظیم زاده, فعال کارگری و زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین در پرونده جدیدش با اتهام “تبلیغ علیه نظام” توسط  محمد نصیرپور, بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران تحت  بازپرسی و تفهیم اتهام قرار گرفت. این اتهام به دلیل انتشار نامه اعتراضی و فایل صوتی که این فعال کارگری در آن به صدور احکام حبس تعزیری برای کارگران اعتراض کرده بود به وی تفهیم شد. 

برپایه این گزارش, این فعال کارگری به دلیل انتشار نامه ای که درخصوص جمعیِ زندانیان سیاسی که در اعتراض به عدم درمان آنها جعفر عظیم زاده آن را انتشار داده بود و نیز فایل صوتی وی که در اعتراض به صدور احکام حبس تعزیری برای کارگران اعتراض کرده بود تحت محمد نصیرپور, بازپرس شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت زندان اوین تحت بازپرسی قرار گرفت و در انتهای جلسه بازپرسی با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت. 

در جریان برگزاری جلسه بازپرسی جعفر عظیم زاده, ضمن دفاع از فعالیتهای خود در حضور محمد نصیرپور, اعتراض خود و دیگر زندانیان سیاسی نسبت به محرومیت از درمان سایر زندانیان و انتقال زندانیان مشروط به قبول هزینه اعزام و درمان آنها به مراکز درمانی خارج از زندان را مجدداً تکرار کرد و درباره فایل صوتی خود در اعتراض به صدور احکام زندان علیه کارگران که منجر به صدور احکام زندان علیه نسرین جوادی عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران و کارگران هفت تپه شد اعتراض کرد.

این فعال کارگری در تاریخ ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸, از اندرزگاه ۸ زندان اوین برای حضور در جلسه بازپرسی در این پرونده به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهران اعزام و توسط “محمد نصیرپور” بازپرس شعبه مذکور مورد بازپرسی قرار گرفته بود. 

در تاریخ ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۸, محمدعلی جداری فروغی، وکیل دادگستری گفته بود: “جعفر عظیم زاده در شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ تهران به علت غیبت از مرخصی به ۳۰ ضربه شلاق و ۷ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده بود که پس از اعتراض، امروز در شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، حکم شلاق لغو شده بود”. 

جعفر عظیم زاده، عصر روز سه‌شنبه ۹ بهمن ماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منطقه پردیس کرج بازداشت و به کلانتری ۱۱ فردیس منتقل شد. وی در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ طی تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که به اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین منتقل شده بود. محمدعلی جداری فروغی، وکیل مدافع این فعال کارگری پیشتر اعلام کرده بود که با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد ایشان با نیابت قضایی صادره بر مبنای محکومیت به ۶ سال زندان و برای تحمل این حکم روانه زندان اوین شد. 

جعفر عظیم زاده با عنوان غیبت از مرخصی، توسط شعبه ۱۱۹۰ دادگاه کیفری ۲ تهران به تحمل ۳۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. روز شنبه ۲۵ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، محمدعلی جداری فروغی از ارائه درخواست تجدیدنظر خواهی در خصوص این حکم خبر داده بود.

این وکیل دادگستری پیشتر با اعلام لزوم ارائه درخواست دادرسی در خصوص پرونده جعفر عظیم زاده گفته بود: “با توجه به اینکه عظیم زاده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام، به ۶ سال زندان محکوم و در حال سپری کردن آن است و وی به همین اتهامات بدواً در شعبه ۱ دادگاه انقلاب ساوه به ۱۱ سال زندان محکوم و بر اثر تجدیدنظرخواهی در شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی تبرئه شده، نسبت به حکم شش سال حبس در دیوان عالی کشور، درخواست اعاده دادرسی خواهیم داد”.

لازم به ذکر است که این فعال کارگری از درد سینه، مشکلات کلیوی و قلبی و عروقی رنج می‌برند؛ این مساله در مورد مشکلات قلب ایشان به دلیل عدم دسترسی به داروهایی که خارج از زندان مصرف می‌کردند بغرنج تر است.

همزمان با بازداشت جعفر عظیم زاده سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای که در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۹۷ آن را منتشر کرد بازداشت این فعال کارگری را محکوم کرده است. این سازمان مدافع حقوق بشر در این بیانیه تاکید بر این نکته تاکید کرد که جعفر عظیم زاده بعنوان یک فعال کارگری به خاطر فعالیت های مسالمت آمیز خود در زمینه آزادی بیان، آزادی تجمعات و آزادی تشکل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و از مسئولان قضائی جمهوری اسلامی خواست تا نسبت به آزادی این فعال کارگری اقدام کنند.

سرکوب فعالان کارگری در ایران ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ناقض ماده ۲۱ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که بر حق افراد بر شرکت و تشکیل تجمعات مسالمت آمیز و اعتراض بدون حمل سلاح تاکید میکند نیز میباشد.

برچسب هاتبلیغ علیه نظامفعالیت تبلیغی علیه نظامنقض حقوق بشر در ایرانفعال کارگریجعفر عظیم زادههئیت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایراناتحادیه آزاد کارگریجلسه بازپرسیاتحادیه آزاد کارگران ایراندادسرای امنیت تهرانفعالان کارگریسرکوب فعالان کارگریاتحادیه کارگران ایرانمحمد نصیرپوربازداشت جعفر عظیم زادهمحمدنصیرپورسرکوب فعالان کارگری در ایرانفعالان کارگری در ایرانجلسه دادرسیاحضار به جلسه بازپرسیفعالیت تبلیغیفعال کارگری در ایراناتحادیه آزادکارگران ایرانمحمدنصیری پوربرگزاری جلسه بازپرسیبرگزاری جلسه بازپرسی رضاشهابیجلسه تفهیم اتهامصمد هادی پورشعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهرانتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایشعبه ۲ بازپرسی دادسرای امنیت تهرانسرکوب فعالان کارگری در جمهوری اسلامیجلسه بازپرسی در زندان اویندادسرای امنیت تهران در زندان اوینفعالیت تبلیغ علیه نظامشعبه 2 بازپرسی دادسرای امنیت تهرانشعبه۲بازپرسی دادسرای امنیت تهرانجلسه بازپرسی جعفر عظیم زادهاتحادیه آزاد کارگران ایران جعفر عظیم زادهجلسه بازپرسی فعال کارگری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: