•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, اکتبر 2

صدور حکم قطعی ۳ ماه حبس برای یکی از معترضان دی‌ماه در تبریز

0
600

حکم محکومیت علی کامرانی دانشجوی دانشگاه شهید مدنی تبریز و از بازداشت شدگان اعتراضات دی‌ماه سال گذشته که پیشتر توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به سه ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، در دادگاه تجدید نظر تائید شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، حکم سه ماه حبس تعزیری علی کامرانی دانشجوی کارشناسی آموزش زبان انگلیسی دانشگاه شهید مدنی تبریز و از بازداشت شدگان اعتراضات دی‌ماه سال گذشته، در دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی عیناً تائید شد.

علی کامرانی، فرزند اسماعیل، پیش‌تر در تاریخ ۱۰ دی‌ماه سال گذشته بازداشت شد و توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به رهبری” با استناد به ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ با احتساب ایام بازداشت قبلی به ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

این دانشجوی دانشگاه شهید مدنی تبریز در پرونده‌ای دیگر همراه با چند تن دیگر از بازداشت شدگان اعتراضات دی‌ماه سال گذشته در تبریز توسط شعبه ۱۰۳ کیفری دادگاه تبریز به ریاست قاضی وطن‌خواه به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی” هر یک به یکسال حبس تعلیقی محکوم شده بودند.

طی روزهای گذشته سه تن دیگر از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه سال گذشته در تبریز به نام‌های “امیر ستاری رئوف، رضا فرخی و محمد امامی مایان علیا” که در خردادماه سال جاری توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز به ترتیب به ۷، ۷ و ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند، با تایید احکام صادره در شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی جهت تحمل حبس راهی زندان تبریز شدند.

در اعتراضات اخیر که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور پیشتر در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها نیز به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود، اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر تسری یافت. نیروهای امنیتی با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.