•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۳ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, اکتبر 5

بازداشت علی ملیحی, روزنامه نگار توسط نیروهای امنیتی

0
1333

صبح امروز یکشنبه, علی ملیحی، روزنامه‌نگار و از فعالان سابق دانشجوئی در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به دادسرای رسانه منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از امتداد، امروز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، علی ملیحی، روزنامه نگار و از زندانیان سابق سیاسی در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و به دادسرای فرهنگ و رسانه منتقل شده است. 

از دلایل بازداشت و یا اتهامات این فعال رسانه ای و روزنامه نگار تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست. 

علی ملیحی در واکنش به توقیف هفته نامه صدا در صفحه شخصی خود نوشته بود: “صدا توقیف شد چون صدای هشدار درباره خطر جنگ و ضرورت مذاکره برای صلح را سر داد. بهانه‌ توقیف واهی است. امروز صبح مجری رادیو از عزت ضرغامی پرسید “سوال خیلی‌ها این است: آیا جنگ می‌شود؟ “عزت گفت: “نظامی نه”. چطور پرسیدن چنین سوالی در رادیو مجاز است و تشویش نیست اما صدا باید خاموش شود؟”.

لازم به ذکر است علی ملیحی پیش از این و در تاریخ ۲۰ بهمن سال ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

وی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت سال ۱۳۸۹ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست “محمد مقیسه” با اتهاماتی همچون “اجتماع و تبانی علیه نظام”، تبلیغ علیه نظام، شرکت در تجمعات غیرقانونی، نشر اکاذیب و توهین به رئیس جمهور” محاکمه و به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

این روزنامه نگار و فعال رسانه ای نهایتا در مرداد سال ۱۳۹۱ با پایان دوران محکومیت از زندان اوین آزاد شده بود. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اصل آزادی بیان میباشد که در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده