•                  
یک شنبه , ۰۱ خرداد , ۱۴۰۱
یکشنبه, می 22

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری تبرئه شد

0
385

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم با صدور دادنامه ای علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری را تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱ آبان ماه ۱۳۹۹، علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه و پس از تبرئه قرار منع تعقیب این وکیل دادگستری صادر شد. مجتهدزاده، پیش از این هم در مرحله بازپرسی از اتهامات توهین به رهبری، نشر اکاذیب و ترویج خشونت در فضای مجازی تبرئه شده بود. 

این وکیل دادگستری با اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب، در خصوص اتهام تبلیغ عليه نظامِ بنده رای برائت صادر کرد. پیشتر نيز از سوی شعبه ۲ دادسرای امنیت در خصوص اتهامات اینجانب مبنی بر توهین ، نشر اکاذیب و ترویج خشونت در فضای مجازی قرار منع تعقیب صادر شده بود.”

در تاریخ ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، علی مجتهدزاده، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه و دفاعیات خود از بابت اتهام مذکور را به دادگاه ارائه کرده بود. 

علی مجتهدزاده، در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به شعبه بازپرسی دادسرای امنیت و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۹ با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی هست که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ بر ممنوعیت آن تاکید شده است. 

 با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال حقوق بشروکیلوکیل پایه یکدادگاه انقلابوکیل مدافعحقوق شهروندیدادگاه انقلاب تهرانفعالیت تبلیغی علیه نظامنقض حقوق شهروندیصدور حکم برائتسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانوکیل دادگستریسرکوب شهروندان در ایراننقض حقوق شهروندی در ایرانعلی مجتهدزادهمحرومیت از حقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانوکیل حقوق بشروکلای دادگستریکانون وکلای دادگستریکانون وکلای استان مرکزیسرکوب وکلا در ایرانسرکوب وکلای دادگستری در ایرانحقوق شهروندی درایرانسرکوب وکلاسرکوب فعالان مدنیسیدعلی مجتهدزادهبازداشت وکلای دادگستریسرکوب وکلای دادگستریدادگاه انقلاب صدور حکم حبسوکلای حقوق بشرصدور حکم حبس تعزیریسرکوب وکلای دادگستر یاتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستریفعالیت تبلیغیحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیسرکوب وکلای حقوق بشر در ایرانوکلای دادگستری در ایراناخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانوکلای مدافععلی مجتهد زاده وکیل دادگستریوکلای حقوق بشری در ایراننامه وکلای دادگستریصدور حکم تبرئهحکم تبرئهوکلای دادگستری در جمهوری اسلامیوکلای حقوق بشریشعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهرانفعالیت تبلیغ علیه نظاماتهام فعالیت تبلیغی علیه نظامشعبه۲۹دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و نه دادگاه انقلاب تهرانشعبه 29 دادگاه انقلاب تهرانوکیل دادگستری علی مجتهدزادهعلی مجتهدزاده فعال حقوق بشرفعال حقوق بشر علی مجتهدزادهبازداشت علی مجتهدزادهعلی مجتهدزاده وکیل پایه یک دادگستریعلی مجتهدزاده وکیل دادگستریشعبه۲۹ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۹دادگاه انقلاب تهرانشعبه29 دادگاه انقلاب تهرانشعبه29دادگاه انقلاب تهرانشعبه 29دادگاه انقلاب تهرانمحاکمه علی مجتهدزادهقاضی علی مظلومعلی مظلومشعبه ۲۹دادگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: