•                  
جمعه , ۲۳ مهر , ۱۴۰۰
شنبه, اکتبر 16

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری تبرئه شد

0
267

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲ آبان ماه ۱۳۹۹، شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم با صدور دادنامه ای علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری را تبرئه کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱ آبان ماه ۱۳۹۹، علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه و پس از تبرئه قرار منع تعقیب این وکیل دادگستری صادر شد. مجتهدزاده، پیش از این هم در مرحله بازپرسی از اتهامات توهین به رهبری، نشر اکاذیب و ترویج خشونت در فضای مجازی تبرئه شده بود. 

این وکیل دادگستری با اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب، در خصوص اتهام تبلیغ عليه نظامِ بنده رای برائت صادر کرد. پیشتر نيز از سوی شعبه ۲ دادسرای امنیت در خصوص اتهامات اینجانب مبنی بر توهین ، نشر اکاذیب و ترویج خشونت در فضای مجازی قرار منع تعقیب صادر شده بود.”

در تاریخ ۱۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، علی مجتهدزاده، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام محاکمه و دفاعیات خود از بابت اتهام مذکور را به دادگاه ارائه کرده بود. 

علی مجتهدزاده، در تاریخ ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به شعبه بازپرسی دادسرای امنیت و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۹ با تودیع قرار وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی هست که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهامات واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد است که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ بر ممنوعیت آن تاکید شده است. 

 با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال حقوق بشرفعال حقوق بشر علی مجتهدزادهفعالیت تبلیغ علیه نظامفعالیت تبلیغیفعالیت تبلیغی علیه نظامقاضی علی مظلوممحاکمه علی مجتهدزادهمحرومیت از حقوق شهروندینقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننامه وکلای دادگستریوکلای مدافعوکلای حقوق بشروکلای حقوق بشریوکلای حقوق بشری در ایرانوکلای دادگستریوکلای دادگستری در ایرانوکلای دادگستری در جمهوری اسلامیوکیلوکیل مدافعوکیل پایه یکوکیل حقوق بشروکیل دادگستریوکیل دادگستری علی مجتهدزادهکانون وکلای استان مرکزیکانون وکلای دادگستریاتهام فعالیت تبلیغی علیه نظاماتحادیه سراسری کانون وکلای دادگستریاخبار نقض حقوق شهروندی در ایرانبازداشت وکلای دادگستریبازداشت علی مجتهدزادهحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی در جمهوری اسلامیحقوق شهروندی درایرانحکم تبرئهدادگاه انقلابدادگاه انقلاب تهراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسسیدعلی مجتهدزادهسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب وکلاسرکوب وکلا در ایرانسرکوب وکلای حقوق بشر در ایرانسرکوب وکلای دادگستر یسرکوب وکلای دادگستریسرکوب وکلای دادگستری در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه 29 دادگاه انقلاب تهرانشعبه 29دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۹دادگاهشعبه ۲۹دادگاه انقلاب تهرانشعبه بیست و نه دادگاه انقلاب تهرانشعبه29 دادگاه انقلاب تهرانشعبه29دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۹ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۹دادگاه انقلاب تهرانصدور حکم برائتصدور حکم تبرئهصدور حکم حبس تعزیریعلی مجتهد زاده وکیل دادگستریعلی مجتهدزادهعلی مجتهدزاده فعال حقوق بشرعلی مجتهدزاده وکیل پایه یک دادگستریعلی مجتهدزاده وکیل دادگستریعلی مظلوم

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: