•                  
دوشنبه , ۰۵ آبان , ۱۳۹۹
دوشنبه, اکتبر 26

محکومیت علی نوریزاد به تحمل بیش از ۴ سال حبس تعزیری

0
238

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, بصورت غیابی با صدور دادنامه ای علی نوریزاد را در مجموع به تحمل ۴ سال و ۲ ماه حبس تعزیری و همچنین ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی محکوم کرد. علی نوریزاد در جریان تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸ که در اعتراض به شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای پی اس ۷۵۲ خط هوائی اوکراین برگزار شده بود بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز سه شنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, علی نوریزاد, فرزند محمد, ساکن تهران, که بصورت غیابی و بدون اطلاع قبلی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری, از بابت اتهامات اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق شرکت در تجمعات دی ماه ۱۳۹۸, فعالیت تبلیغی علیه نظام, توهین به رهبری, مورد محاکمه قرار گرفته بود در مجموع به تحمل ۴ سال و ۲ ماه حبس تعزیری و ۲سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی محکوم شد.این حکم روز جاری به علی نوریزاد ابلاغ شد. در صورت تائید این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر و اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی ۳ سال و ۶ ماه از این مدت برای علی نوریزاد اجرائی خواهد شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: با توجه به دادنامه صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران علی نوریزاد از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق ارتباط گیری و اجرای شبکه های خارج از کشور به تحمل ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری, از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق بارگذاری مطالب موهن به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و همچنین از بابت اتهام توهین به رهبری نیز تبرئه شد. بعنوان مجازات تکمیلی هم به ۲ سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروهها و دسته جات سیاسی و اجتماعی محکوم شد. 

علی نوریزاد, شهروند ساکن تهران در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸, در تهران و در جریان تجمعات اعتراضی به ساقط کردن هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ اوکراین توسط ماموران لباس شخصی اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده بود. این شهروند در تاریخ ۱۳ بهمن ماه ۱۳۹۸, پس از طی مراحل بازجوئی در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

لازم به ذکر است؛ علی نوریزاد, در حالی پس از تحمل ۱۹ روز سلول انفرادی و بازجوئی توانست با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۸۵۰ میلیون تومان آزاد شد که پدرش محمد نوریزاد, فعال مدنی محبوس در بند اداره اطلاعات واقع در زندان وکیل آباد مشهد به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری ،۳ سال تبعید به ایذه و ۳ سال ممنوعیت خروجی از کشور محکوم شده و هنوز بخش دوم پرونده محمد نوریزاد از بابت اتهامات توهین به رهبری, توهین به روح الله خمینی, تشویش اذهان عمومی, برگزاری تجمعات غیرقانونی به قصد سلب آسایش عمومی حکمی صادره نشده است.

لازم به ذکر است؛ از روز شنبه ۲ دی ماه ۱۳۹۸, تجمعات اعتراضی گسترده ای در شهرهای مختلف کشور در واکنش به انتشار خبر شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری خط هوایی اوکراین که دقایقی پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی هدف پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و منجر به سقوط و در نتیجه کشته شدن جملگی مسافران و خدمه پروازی این هواپیما شد برگزار شد و شهروندان با سر دادن شعارهایی اعتراضی خواستار دستیابی و حقیقت یابی کامل از چرائی این فاجعه انسانی شدند. 

پرواز شماره پی اس ۷۵۲ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین ساعت ۶:۱۲ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸, به وقت محلی از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران برخاست و دقایقی بعد در پی شلیک مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

این سانحه تنها ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به دو پایگاه هوایی مورد استفاده نیروهای آمریکایی در عراق به تلافی قتل یک فرمانده ارشد ایرانی به دست آمریکا رخ داد.

ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی پس از ۳ روز پذیرفت که سپاه پاسداران هواپیمای اوکراینی را سرنگون کرده است. همچنین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸ در توییتر اعلام کرد که اشتباه پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی موجب سقوط هواپیمای اوکراینی و جان باختن ۱۷۶ نفر شده است.

همچنین در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل با انتشار اطلاعیه ای در مورد نحوه غیرقانونی برخورد نیروهای امنیتی ایران برای مقابله با شهروندان معترض در جریان تجمعات اعتراضی مرتبط با شلیک به هواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲ متعلق به خط هوایی اوکراین ایرلاین که منجر به کشته شدن ۱۷۶ مسافر و خدمه پروازی این هواپیما شد خبر داده است. 

برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح از جمله حقوقی است که در اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که حکومت جمهوری اسلامی مدعی عمل به آن را دارد نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما تفسیرهای متفاوتی که ارگانهای امنیتی به نفع خود و در جهت ایجاد محدودیت و سرکوب شهروندان در ایران بر قانون اساسی میکنند زمینه این سرکوبها را برخوردهای امنیتی را فراهم میکند. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 

 

برچسب هاقاضی ایمان افشاریقاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامیمحاکمه شهروندان در ایرانمحاکمه غیابیهواپیمای مسافربریهواپیمای مسافربری پی اس ۷۵۲هواپیمای پی اس ۷۵۲۵ دی ماه ۱۳۹۸پنج دی ماه ۱۳۹۸پی اس ۷۵۲پی اس ۷۵۲ خط هوائی اوکرایپرواز پی اس ۷۵۲پروازی مسافربری پی اس ۷۵۲ایمان افشارایمان افشار یایمان افشاریایمان افشاری قاضیاجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرماجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق همکاری با رسانه های معانداعتراضات دی ماهاعتراضات دی ماه ۱۳۹۸اعتراضات دی ماه سال ۱۳۹۸اعتراضات سراسری دی ماهاعتراضات شهروندان در ایرانبازداشت شدگان ۳ دی ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان پنج دی ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان پنجم دی ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه ۱۳۹۸بازداشت شدگان در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸بازداشت علی نوری زادبازداشت علی نوریزادتجمعات ۵ دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراض دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی ۵ دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دی ماه سال ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی دانشجویان در دی ماه ۱۳۹۸تجمعات اعتراضی در دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی به سقوط هواپیماتظاهرات اعتراضی دی ماهتظاهرات اعتراضی دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات اعتراضی در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات به سقوط هواپیمای مسافربریتظاهرات دی ماه ۱۳۹۸تظاهرات دی ماه سال ۱۳۹۸تظاهرات شهروندان در دی ماه ۱۳۹۸جانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲دی ماهدی ماه ۱۳۹۸دی ماه سال 1398دی ماه سال ۱۳۹۶دی ماه سال ۱۳۹۸دادگاه انقلاب تهرانسقوط هواپیمای مسافربریسقوط هواپیمای اوکراینسقوط هواپیمای اکراینشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه انقلابشعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهرانشعبه۲۶ دادگاه تهرانشعبه۲۶دادگاه انقلاب تهرانعلی نوری زادعلی نوریزاد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: