•                  
شنبه , ۱۵ آذر , ۱۳۹۹
شنبه, دسامبر 5

زندان سقز: انتقال یک زندانی متهم به قتل جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی

0
190

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حسین حیدری, زندانی متهم به قتل عمد محبوس در زندان سقز جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در این زندان منتقل شد. حکم اعدام وی پیش از این توسط دیوان عالی کشور تائید شده. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان, امروز سه شنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, حسین حیدری, زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان سقز جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شد. 

لازم به ذکر است طی روزهای اخیر و بطور همزمان, در زندان مرکزی سنندج که از دیگر زندانهای استان کردستان می باشد احمد عبدالله پور، واحد فیضی اهل بانه، لقمان احمدپور اهل بانه، رامیار مخلص اهل بانه، سعید محمدپور اهل کرمانشاه، سینا محمدی اهل دهگلان و عدنان میرکی اهل سنندج جهت اجرای احکام قصاص به سلولهای انفرادی منتقل شدند. 

همچنین طی سحرگاه روز جاری, شایان سعیدپور, کودک – مجرم متولد ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۶, محبوس در زندان مرکزی سنندج اعدام شد. این زندانی کودک متهم به قتل در سال ۱۳۹۴ و در حالی که فقط ۱۵ سال سن داشت پس از به قتل رساندن سلیمان آزادی, بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی و دادرسی توسط دادگاه به اعدام محکوم شده بود. حکم وی پس از ارجاع به دیوان عالی کشور عیناً تائید شد و پرونده وی واحد اجرای احکام ارجاع شده بود. شایان سعیدپور, در جریان اعتراضات اخیر در زندان مرکزی سقز موفق به فرار از آن زندان شده بود اما پس از بازداشت بصورت تنبیهی به زندان مرکزی سنندج منتقل شده بود. 

بر اساس گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل، در سال ۲۰۱۹ میلادی, حکومت ایران دست کم ۲۵۱ نفر را اعدام کرده و دستکم ۴ نفر از اعدام شد گان در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند. با این حال، به دلیل عدم شفافیت مقامات، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و ممکن است بسیار بالاتر از رقم اعلام شده باشد.

با توجه به اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر هیچ فردی نباید مورد رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. 

براساس آمارهای منتشره از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ایران از جمله کشورهایی است که دارای سرانه اعدام بسیار زیادی است و در رتبه جهانی ایران بعد از چین بالاترین تعداد اعدامهای سالیانه را دارا می باشد. 

در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۸, سازمان عفو بین الملل, با انتشار گزارشی که به تفسیر موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته بود در بخشی از این گزارش پیرامون صدور و اجرای احکام اعدام اعلام کرد: “حکم اعدام همچنان برای اعمالی در نظر گرفته شد که در قوانین بین المللی حقوق بشر مجاز به شمار میروند، اعمالی که از جمله شامل رابطه جنسی افراد همجنس با رضایت متقابل و روابط جنسی خارج از چارچوب زناشویی می شد؛ صدور حکم اعدام همچنین برای جرایمی از قبیل توهین به پیامبر اسلام ,  محاربه و افساد فی الارض, ادامه یافت که تعریف بسیار مبهمی دارند”.

برچسب هافرار از زندانفرار از زندان سقزقوانین اعدام در ایرانقانون جدید مجازات اعدام در ایرانقتل عمدقتل عمد حکومتیقتل عمد در ایرانقتل عمد زندانیانمتهم به قتلمتهم به قتل قتل عمدمتهم به قتل عمدمتهم به اعداممتهمان به قتل عمدمجارات اعدام در ایرانمجازاتمجازات قتل عمدمجازات اعداممجازات اعدام ایرانمجازات اعدام در ایرانمجازات اعدام در زندانهای ایرانمجازات اعدام زندانیان در ایرانمجازات غیر انسانیمجازات غیرانسانینقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حکم اعدام در ایرانگزارش اعدام در ایرانآمار اعدام در ایراناجرای اعدام در ایراناجرای حکم اعداماجرای حکم اعدام در ایراناحکام اعدام در ایراناخبار نقض حقوق بشر در ایراناستان کردستاناعدا زندانیان در ایراناعدام متهم به قتل عمداعدام در ملاء عاماعدام در ایراناعدام در ایران گاعدام در زنداناعدام در زندانهای ایراناعدام زندانیان در ایرانتائید حکم اعدامحقوق شهروندی در ایرانحکم اعدامحکم اعدام متهم به قتلحکم اعدام در ایرانحکم اعدام در زندانهای ایرانحکم اعدام زندانیانحکم اعدام زندانیان در ایرانحسین حیدریدیوان عالی کشوردیوان عالی ایرانزندان متهم به قتلزندان مرکزی سقززندان سقززندانیان متهم به قتل عمدزندانیان متهم به قتل عمد در ایرانسرکوب در ایرانشهروندان در استان کردستان

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: