•                  
یک شنبه , ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
یکشنبه, جولای 12

محمد نوریزاد: وخامت هشدار دهنده وضعیت جسمانی و بیهوشی مطلق در پی اعتصاب غذا

0
214

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, محمد نوری زاد, فعال مدنی و از امضا کنندگان بیانیه استعفای علی خامنه ای, محبوس در سلول انفرادی وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهد در پی تداوم اعتصاب غذا و وخامت اوضاع جسمانی, و بیهوشی مطلق به بهداری این زندان منتقل شد و در حال حاضر در وضعیت جسمانی بسیار خطرناکی قرار دارد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸, محمد نوری زاد, فعال مدنی و از امضا کنندگان بیانیه استعفای علی خامنه ای, محبوس در سلول انفرادی بند وزارت اطلاعات واقع در زندان وکیل آباد مشهد,  در پی بیهوشی مطلق و ضعف شدید جسمانی به بهداری این زندان منتقل شد و با توجه به تداوم اعتصاب غذای این فعال مدنی, وضعیت جسمانی وی بسیار خطرناک گزارش شده است. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “محمد نوری زاد, فعال مدنی که از تاریخ ۲۰ مرداد ماه سالجاری در مقابل ساختمان دادگاه تجدید نظر استان خراسان رضوی به همراه تنی چند از فعالان مدنی بازداشت شد و پس از آن در سلول انفرادی وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهد نگهداری می شود پس از گذشت بیش از ۱۵۰ روز بلاتکلیفی و اعتصاب غذا, دارو و ملاقات با خانواده اش بطور طولانی مدت در پی وخامت اوضاع جسمانی و بیهوشی مطلق پس از انتقال به بهداری زندان وکیل آباد مشهد همچنان در وضعیت جسمانی خطرناکی بسر می برد و هر لحظه احتمال فوت و جان باختن وی دور از ذهن نیست. 

وخامت حال و عدم رسیدگی به وضعیت جسمانی محمد نوریزاد, فعال مدنی محبوس در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مشهد در حالی ادامه دارد که حقوق بشر در ایران, در تاریخ ۱۶ دی ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی وخامت اوضاع جسمانی وی را بصورت هشدار اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸, پرونده محمد نوریزاد, به همراه ۴ تن دیگر از فعالان مدنی بازداشت شده در مشهد که پیش از این توسط شعبه ۹۰۳ دایره بازپرسی سرای عمومی و انقلاب مشهد از بابت اتهامات “اهانت به مقدسات اسلام”, ” نشر اکاذیب از طریق تلفن همراه و کامپیوتر”, “توهین به روح الله خميني”, “فعالیت تبليغي به نفع گروهها مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران”, “تاسیس و اداره کانال به قصد برهم زدن امنیت کشور”, “عضویت در گروههای مخالف نظام”, “اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق تجمع در خیابان ساجدی”, “تشویش اذهان عمومی” و “نشر اکاذیب” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته بودند پس از ارجاع به دادگاه انقلاب مشهد و تعیین شعبه ۴ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست قاضی “هادی منصوری” بعنوان مرجع رسیدگی کننده بر پرونده این ۵ فعال مدنی معرفی و جلسه دادرسی آنها طی هفته های آتی برگزار خواهد شد. 

در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۸, محمد نوریزاد,  به همراه هاشم خواستار, هاشم رجائی, عبدالرسول مرتضوی, محمد حسین سپهری, غلامعلی حسین پورگنابادي, فاطمه سپهری, حسین جنگی, زهرا سلمانیان و جواد لعل محمدی, در جریان برگزاری جلسه دادرسی بر پرونده کمال جعفری یزدی, استاد دانشگاه بازنشسته و فعال ساکن مشهد, در پی برگزاری تجمع اعتراضی جمعی از فعالان مدنی در مقابل ساختمان دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

لازم به ذکر است, در همان تاریخ خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران, با انتشار گزارشی بازداشت این فعالان مدنی در جریان تجمع اعتراضی مسالمت آمیز که بر مبنای اصل ۲۷ قانون اساسی میباشد را تعبیر به “ایجاد ناامنی” و”ارتباط با گروههای برانداز”سپس بازداشت این افراد کرد. 

تعبیر “ایجاد ناامنی” و “ارتباط با گروههای برانداز” از سوی رسانه های وابسته به ارگانهای امنیتی از آن بابت است که در میان افراد بازداشت شده ۵ تن از این افراد از جمله چهارده تن از فعالان سیاسی و مدنی داخل ایران هستند که با انتشار ۲ بیانیه در تاریخ های ۲۱ خرداد و ۸ تیر ماه سالجاری, خواستار استعفای “علی خامنه ای” رهبر جمهوری اسلامی شده بودند. بدنبال گسترش این بیانیه و از سوی دیگر حضور و همراهی جمعی دیگر از شهروندان برای مطالبه گری و همراهی با این ۱۴ فعال مدنی و سیاسی باعث ایجاد برخی رفتارهای  قهرآمیز از سوی ارگانهای امنیتی و قضائی را بر علیه این ۱۴ فعال مدنی و سیاسی را در پی داشته است. 

حقوق بشر در ایران,  از زمان بازداشت این فعالان مدنی, که با امضا بیانه ای خواستار استعفای علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی شدند با انتشار گزارشات مختلف, از وضعیت این فعالان مدنی اطلاع رسانی کرده است. 

محمد نوریزاد, فعال مدنی از بابت پرونده ای دیگر در تاریخ ۱۹ تیرماه ۱۳۹۸, پس از مراجعه به دادسرای امنیت تهران واقع در زندان اوین پس از تفهیم اتهام از بابت اتهامات; “توهین به رهبری”, “تبلیغ علیه نظام” و “نشر اکاذیب” بازداشت و به بند قرنطینه و سپس به بند کارگری زندان اوین منتقل شد و پس از ۴ روز به زندان گرگان واقع در استان گلستان منتقل شده بود.   

بازداشت محمد نوریزاد از بابت اتهام انتشار فایلهای تصویری بود که این فعال مدنی در دوران سیل اخیر در استان گلستان «آق قلا» پیرامون سوء مدیریت در بر طرف کردن بحران سیل و توجه به درخواستهای شهروندان آسیب دیده از سیل با شکایت دادستان گرگان صورت گرفته بود. 

این فعال مدنی در تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۳۹۸, با توجه به اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به مراجع قضائی با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.

نوریزاد, در تاریخ ۱۴ مردادماه ۱۳۹۸, از بابت پرونده ای که در استان گلستان و با شکایت دادستان این شهرستان بر علیه وی باز شده بود از بابت اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب گرگان به ریاست “قاضی قربانی”, مورد محاکمه قرار گرفته بود. 

مجموعه دلایل بازداشت فعالان مدنی در ایران, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است. اما از آنجائی که حکومت جمهوری اسلامی تاب شنیدن انتقادات شهروندان را ندارد فقط وانمود به احترام اصل آزادی بیان و قلم میکند ولی در اصل مطلب به طور سیستماتیک اقدام به سرکوب گسترده شهروندان در زمینه آزادی بیان و قلم میکند.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

“ابراهیم رئیسی”, رئیس قوه قضائیه, در تاریخ ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۸,  با حضور در جلسه شورای عالی حقوق بشر در جمهوری اسلامی که با حضور “علی شمخانی” و “غلامحسین محسنی اژه ای” دو تن دیگر از اعضای ارشد در قوه قضائیه و شورای عالی امنیتی ملی جمهوری اسلامی برگزار شده بود از حکومت جمهوری اسلامی با عنوان حکومتی یاد کرد که در ریشه و بطن ساختاری برابری کامل با اصول حقوق بشر دارد!

همچنین علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

پیش از این و در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸, اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی که برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در جلسه ای فرعی که در حاشیه این نشست برگزار شده بود عملکرد فراقانونی دستگاه قضائی حاکم بر ایران و موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران را انکار کردند. در این جلسه که “محمد جواد لاریجانی”, رئیس وقت ستاد حقوق بشر قوه قضائیه جمهوری اسلامی و همراهان وی در آن حاضر بودند ضمن دفاع و قانونی جلوه دادن موارد نقض حقوق بشر در ایران منکر بسیاری از موارد از جمله محرومیت گسترده شهروندان از حق دادرسی عادلانه, وجود شکنجه در زندانهای ایران, سرکوب آزادی بیان, سرکوب پیروان سایر ادیان در ایران و همچنین سرکوب اقلیتهای قومی در ایران شد و گزارشات مستند “جاوید رحمان” گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران را غیر واقع دانسته بود.

برچسب هافعال مدنیفعالان ملی مدنیفعالان ملی مدنی در ایرانفعالان مدنی بیانیه ۱۴فعالان مدنی در ایرانقرنطینه زندان وکیل آبادملاقاتمحمد نوری زادمحمد نوریزادمحمدنوری زادمحمدنوریزادنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایراناندرزگاه ۱۰۴ زندان وکیل آباد مشهداداره اطلاعات مشهداستعفای رهبر جمهوری اسلامیاستعفای علی خامنه ایاعتصاب غذابند وزارت اطلاعات در زندان وکیل آباد مشهدبند ۳ زندان وکیل آباد مشهدبند ۴ زندان وکیل آباد مشهدبند زنان زندان وکیل آباد مشهدبیماریبیماری محمد نوری زادبیهوشیبیهوشی محمد نوری زادبیهوشی محمدنوریزادبیانیهبیانیه نقض حقوق بشر در ایرانبیانیه چهارده فعال مدنیبیانیه ۱۴بیانیه ۱۴ فعال مدنیبیانیه ۱۴ فعال سیاسیبیانیه ۱۴ کنشگر مدنی و سیاسیبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی در ایرانبیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی در ایرانبازداشتبازداشت فعالان مدنیبازداشت فعالان مدنی در ایرانبازداشت محمد نوری زادبازداشت و سرکب فعالان مدنی در ایرانبازداشت شدگان بیانیه ۱۴بازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعات مشهدحقوق شهروندیزندان وکیل آبادزندان وکیل آباد مشهدزندان وکیل اباد مشهدسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی ایرانسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنی در تهرانسرکوب شهروندان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: