•                  
چهارشنبه , ۰۵ آذر , ۱۳۹۹
چهارشنبه, نوامبر 25

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی علی یونسی و امیرحسین مرادی در زندان اوین

0
177

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۹, علیرغم گذشت ۳ ماه از بازداشت علی یونسی و امیرحسین مرادی, دو تن از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف این افراد در وضعیت بلاتکلیف و تحت فشارهای شدید امنیتی قرار دارند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز جمعه ۲۷ تیر ماه ۱۳۹۹, علی یونسی و امیرحسین مرادی, دو دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف محبوس در سلول انفرادی بند۲الف سپاه در زندان اوین علیرغم گذشت ۳ ماه از بازداشت در وضعیت بلاتکلیف و تحت فشارهای شدید روحی و روانی برای اعتراف اجباری قرار دارند. این افراد در تاریخ ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, در پی شکایت رئیس پاسگاه بسیج دانشگاه صنعتی شریف پس از ضرب و جرح بازداشت و از آن زمان در بند۲الف سپاه در زندان اوین بسر می برند. 

آیدا یونسی, خواهر علی یونسی, با انتشار متنی در صفحه شخصی خود اعلام کرد: “بی عدالتی یعنی علی یونسی و امیرحسین مرادی رو که از شدت استرس حتی توانایی واضح حرف زدن رو از دست دادن و در اثر تهدیدها و شکنجه های روحی، نگران خانواده هاشون هستند رو بدون حضور وکیل و خانواده ها به جلسه بازجویی عمومی ببرید”. 

در تاریخ ۳ خردادماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی ضمن اعلام تداوم بازداشت و بلاتکلیفی این ۲ دانشجوی صنعتی شریف تداوم محرومیت این افراد از حق دادرسی عادلانه را اطلاع رسانی کرده بود. 

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوانی ضمن ابراز نگرانی از شکنجه و ضرب و شتم علی یونسی, دانشجوی نخبه محبوس در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران از مسئولان قضائی جمهوری اسلامی خواست تا امکان دسترسی وی به وکیل و سایر مواردی که باید در طی دوران بازداشت متهم از آنها برخوردار باشد را فراهم و از طرح اتهامات بی پایه و اساس به علی یونسی خودداری کنند. 

علی یونسی و امیر حسین مرادی, در حالی در بازداشت هستند که در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه بدون اشاره به نام افراد مدعی ارتباط این ۲ دانشجو بازداشت شده توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران با سازمان مجاهدین خلق و مخالفان حکومتی خارج از کشور شد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, علی یونسی دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر به همراه امیرحسین مرادی دانشجوی رشته فیزیک در مقطع کارشناسی توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران پس از ضرب و شتم بازداشت شدند. 

مجموعه اتهامات منتسبه بر فعالان دانشجوئی, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هافراخوان عفو بین الملل علی یونسینقض حقوق بشر در ایرانامیرحسین مرادیامیرحسین مرادی دانشجوی دانشگاه صنعتی شریفانفرادی بند دو الف سپاهاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبند ۲ الفبند ۲ الف در زندان اوینبند ۲ الف سپاهبند ۲ الف سپاه پاسدارانبند ۲ الف سپاه در زندان اوینبند امنیتی ۲ الفبند دو الفبند دو الف در زندان اوینبند دو الف زندان اوینبند دو الف سپاهبند دو الف سپاه پاسدارانبند دو الف سپاه در زندان اوینبند دوالفبند دوالف سوئیتبند۲ الفبند۲ الف سپاهبنددو الفبنددوالفبنددوالف اطلاعات سپاهبنددوالف سپاهبنددوالف سپاه زندان اوینبنددوازده زندان مرکزی ارومیهبازجویی در بند ۲ الف سپاهبازجویی در بند دو الف سپاهبازجویان اطلاعات سپاهبازجویان بند دو الف سپاهبازجوئی در بنددوالفبازداشت علی یونسیدانشگاه صنعتی شریفدانشجوی دانشگاه تهراندانشجوی دانشگاه صنعتی شریفدانشجویان ایراندانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان دانشگاه صنعتی شریفسلول انفرادی اطلاعات سپاه اوینسلول انفرادی بند ۲ الف سپاهسلول انفرادی بند دو الفسلول انفرادی بند دو الف سپاهسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی در بند ۲ الف سپاهسپاهسپاه پاسدارانسازمان اطلاعات سپاهسرکوب فعالان دانشجوییسرکوب فعالان دانشجویی در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب دانشجویانسرکوب دانشجویان ایرانسرکوب دانشجویان در ایرانضرب و شتم علی یونسیعفو بین الملل علی یونسیعلی یونسیعلی یونسی دانشجوعلی یونسی دانشجوی نخبهعلی یونسی دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: