•                  
یک شنبه , ۰۴ آبان , ۱۳۹۹
یکشنبه, اکتبر 25

تداوم نگهداری علی یونسی در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران

0
269

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, علیرغم گذشت ۴۳ روز از بازداشت علی یونسی, دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف این شهروند کماکان در سلول انفرادی بند۲الف سپاه واقع در زندان اوین نگهداری میشود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۳ خردادماه ۱۳۹۹, علی یونسی, دانشجوی نخبه مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف پس از گذشت ۴۳ روز از زمان بازداشت همچنان در سلول انفرادی بند۲الف سپاه پاسداران در زندان اوین نگهداری می شود. این شهروند از حق ملاقات محروم است. علی یونسی در دهه سوم فروردین ماه سالجاری در پی شکایت رئیس پایگاه بسیج دانشگاه صنعتی شریف به همراه امیرحسین مرادی, دیگر دانشجوی این دانشگاه پس از ضرب و شتم بازداشت شد. 

آیدا یونسی, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: “امروز برادرم, علی یونسی در روز ۴۳ بازداشت، تلفن زد و با مادر و پدرم صحبت کرد. نسبت به دفعه قبلی  « روز ۲۷ام بازداشت » که تلفن زده بود، صدایش ناراحت و خسته تر بود. همچنان در انفرادی است”.

خانواده, علی یونسی, از زمان بازداشت فرزندشان خواستار شفافیت قضائی در روند بازجوئی, بازپرسی و تفهیم اتهام فرزندشان هستند. 

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوانی ضمن ابراز نگرانی از شکنجه و ضرب و شتم علی یونسی, دانشجوی نخبه محبوس در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران از مسئولان قضائی جمهوری اسلامی خواست تا امکان دسترسی وی به وکیل و سایر مواردی که باید در طی دوران بازداشت متهم از آنها برخوردار باشد را فراهم و از طرح اتهامات بی پایه و اساس به علی یونسی خودداری کنند. 

علی یونسی و امیر حسین مرادی, در حالی در بازداشت هستند که در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه بدون اشاره به نام افراد مدعی ارتباط این ۲ دانشجو بازداشت شده توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران با سازمان مجاهدین خلق و مخالفان حکومتی خارج از کشور شد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, علی یونسی دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر به همراه امیرحسین مرادی دانشجوی رشته فیزیک در مقطع کارشناسی توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران پس از ضرب و شتم بازداشت شدند. 

مجموعه اتهامات منتسبه بر فعالان دانشجوئی, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هاقادری بسیج دانشگاه شریفنخبگان ایرانانفرادی بند دو الف سپاهاطلاعات سپاهاطلاعات سپاه پاسدارانبند دو الفبند دو الف در زندان اوینبند دو الف زندان اوینبند دو الف سپاهبند دو الف سپاه پاسدارانبند دو الف سپاه در زندان اوینبند دوالفبند۲الفبند۲الف سپاهبنددوالفبنددوالف سپاه زندان اوینبازجویی در بند دو الف سپاهبازجویان اطلاعات سپاهبازجویان بند دو الف سپاهتفهیم اتهامتفهیم اتهام زندانیانتفهیم اتهام شهروندان در ایرانحقوق بشر در ایراندانشگاه شریفدانشگاه صنعتی شریفدانشجویان نخبه در ایراندانشجویان دانشگاه تهراندانشجویان دانشگاه صنعتی شریفسلول انفرادیسلول انفرادی بند دو الفسلول انفرادی بند دو الف سپاهسلول انفرادی بند۲الفسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفسلول انفرادی در زندان اوینسلول انفرادی زندانیانسپاهسپاه پاسدارانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب جوانان در ایرانشکنجه شهروندان در ایرانعلی یونسی دانشجوی نخبه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: