•                  
جمعه , ۰۹ خرداد , ۱۳۹۹
جمعه, می 29

تداوم نگهداری علی یونسی در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران

0
83

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۳ خرداد ماه ۱۳۹۹, علیرغم گذشت ۴۳ روز از بازداشت علی یونسی, دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف این شهروند کماکان در سلول انفرادی بند۲الف سپاه واقع در زندان اوین نگهداری میشود. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز شنبه ۳ خردادماه ۱۳۹۹, علی یونسی, دانشجوی نخبه مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف پس از گذشت ۴۳ روز از زمان بازداشت همچنان در سلول انفرادی بند۲الف سپاه پاسداران در زندان اوین نگهداری می شود. این شهروند از حق ملاقات محروم است. علی یونسی در دهه سوم فروردین ماه سالجاری در پی شکایت رئیس پایگاه بسیج دانشگاه صنعتی شریف به همراه امیرحسین مرادی, دیگر دانشجوی این دانشگاه پس از ضرب و شتم بازداشت شد. 

آیدا یونسی, با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود نوشت: “امروز برادرم, علی یونسی در روز ۴۳ بازداشت، تلفن زد و با مادر و پدرم صحبت کرد. نسبت به دفعه قبلی  « روز ۲۷ام بازداشت » که تلفن زده بود، صدایش ناراحت و خسته تر بود. همچنان در انفرادی است”.

خانواده, علی یونسی, از زمان بازداشت فرزندشان خواستار شفافیت قضائی در روند بازجوئی, بازپرسی و تفهیم اتهام فرزندشان هستند. 

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوانی ضمن ابراز نگرانی از شکنجه و ضرب و شتم علی یونسی, دانشجوی نخبه محبوس در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران از مسئولان قضائی جمهوری اسلامی خواست تا امکان دسترسی وی به وکیل و سایر مواردی که باید در طی دوران بازداشت متهم از آنها برخوردار باشد را فراهم و از طرح اتهامات بی پایه و اساس به علی یونسی خودداری کنند. 

علی یونسی و امیر حسین مرادی, در حالی در بازداشت هستند که در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, غلامحسین اسماعیلی, سخنگوی قوه قضائیه بدون اشاره به نام افراد مدعی ارتباط این ۲ دانشجو بازداشت شده توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران با سازمان مجاهدین خلق و مخالفان حکومتی خارج از کشور شد. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۹, علی یونسی دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر به همراه امیرحسین مرادی دانشجوی رشته فیزیک در مقطع کارشناسی توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران پس از ضرب و شتم بازداشت شدند. 

مجموعه اتهامات منتسبه بر فعالان دانشجوئی, در زمره اتهامات مرتبط با سرکوب آزادی بیان و قلم و عقیده  میباشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶به صراحت بر حق افراد بر برخورداری از آن تاکید شده است.

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد مورد تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده ۵ قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند. 

برچسب هااطلاعات سپاهسلول انفرادیحقوق بشر در ایرانسپاه پاسداراناطلاعات سپاه پاسدارانبند دو الفبند دو الف سپاهتفهیم اتهامسپاهسرکوب آزادی بیان در ایراندانشگاه شریفبند دو الف زندان اوینسرکوب جوانان در ایراندانشگاه صنعتی شریفانفرادی بند دو الف سپاهشکنجه شهروندان در ایرانبند۲الفسلول انفرادی زندانیانبند دوالفسلول انفرادی بند دو الفبند۲الف سپاهدانشجویان دانشگاه تهرانبنددوالفبند دو الف سپاه در زندان اوینسلول انفرادی بند۲الف سپاهسلول انفرادی در زندان اوینبند دو الف در زندان اوینتفهیم اتهام زندانیانبازجویی در بند دو الف سپاهدانشجویان دانشگاه صنعتی شریفتفهیم اتهام شهروندان در ایرانسلول انفرادی بند۲الفبازجویان بند دو الف سپاهقادری بسیج دانشگاه شریفبنددوالف سپاه زندان اوینسلول انفرادی بند دو الف سپاهسلول انفرادی بنددوالفعلی یونسی دانشجوی نخبهنخبگان ایراندانشجویان نخبه در ایرانبند دو الف سپاه پاسدارانبازجویان اطلاعات سپاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: