•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

اعتصاب غذای مجدد امیرمهدی طبسی, زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین

0
624

امیر مهدی طبسی، زندانی محبوس در اندرزگاه ۸  زندان اوین برای دومین بار متوالی طی  فروردین ماه سالجاری دست به اعتصاب غذا زده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امیر مهدی طبسی, زندانی سیاسی محبوس در اندرزگاه ۸ زندان اوین که در تاریخ دوشنبه ۱۲ فروردین ماه با وعده مساعدت از سوی مسئولان زندان اوین به اعتصاب غذای ۶ روزه خود پایان داده بود, از روز جمعه ۱۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ و برای دومین بار متوالی طی فرودین ماه دست به اعتصاب غذا زده است. امیر مهدی طبسی از بیماری افسردگی رنج می برد و پزشکی قانونی گواهی عدم تحمل حبس وی را صادر کرده است، با این حال با کارشکنی دادیار ناظر بر زندان و از سوی دیگر دادستانی تهران تاکنون با درخواست عدم تحمل حبس و مرخصی استعلاجی وی موافقت نشده است.

بنقل از یک منبع نزدیک به امیر مهدی طبسی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید اعتصاب غذای مجدد وی گفت: ” امیر مهدی طبسی به دلیل استفاده از داروهای اعصاب و همچنین ابتلا به بیماری افسردگی مضمن با مشکلات جسمانی بسیاری دست و پنجه نرم میکند. شدت آسیبهای جسمی بر امیر مهدی طبسی به حدی است که وی قدرت راه رفتن را از دست داده است.  روز گذشته به دلیل ضعف جسمی به صورت ناهشیار به بهداری منتقل شده و به دلیل ممانعت از دریافت سرم، مسئولین بهداری به صورت دست و پا بسته و با اجبار به وی سرم تزریق کرده‌اند.
به گفته این منبع مطلع , روز شنبه ۱۷ فروردین ماه مجددا توسط مسئولین وعده داده شده بود که تنها در صورت شکستن اعتصاب با وزیری، دادیار ناظر بر زندان جهت رسیدگی به خواسته‌هایش ترتیب ملاقات خواهند داد و این در حالی است که این زندانی همزمان با اعتصاب غذا، توسط مسئولین زندان از ملاقات با خانواده خود نیز محروم شده است و تا امروز یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ هیچگونه ترتیب اثری از سوی مسئولان زندان اوین به خواسته های وی نشده است. 

این مبنع مطلع همچنین گفت: ” امیر مهدی طبسی سال گذشته در پی وعده‌های دروغین مسئولان و عدم موافقت با عدم تحمل حبس، چند بار اقدام به خودکشی کرد ه بود  و به بیمارستان رازی در امین آباد, لقمان و طالقانی در تهران منتقل شده بود. در بهمن ماه سال گذشته نیز پدر امیر مهدی طبسی جهت پیگیری وضعیت پرونده وی به دفتر دادیار ناظر زندانیان سیاسی رفته بود و با برخورد بد و توهین آمیز محمد ناصری، معاون دادستان و بازپرس شعبه دوم دادسرای زندان اوین مواجه شد و حتی به صورت موقت به صدور وی بازداشت هم شده بود”.

امیر مهدی طبسی در تاریخ ۸ شهریور ۹۰ به همراه همسر سابقش معصومه (مینو) قاسم زاده ملک شاه به ادعای خود «به سفارت کشور اسرائیل در کشور ترکیه برای اخذ پناهندگی» مراجعه کرده بودند، ولی درخواست آنها توسط مسئولین سفارت رد شده و در تاریخ ۱۲ شهریور همان سال به ایران برگشته بودند. آنها در تاریخ ۲۰ شهریورماه همان سال در منزل شخصی خود واقع در بلوار ابوذر خیابان وحدت تهران توسط ماموران وزارت اطلاعات به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شدند. این زوج نهایتا در سال ۹۰ پس از ۲۹ روز بازداشت در سلول انفرادی وزارت اطلاعات با تودیع وثیقه یکصد میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی به صورت موقت از زندان آزاد شده بودند.
امیر مهدی طبسی و معصومه قاسم‌زاده ملک‌شاه در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۵ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی بدون اخذ دفاعیه به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شدند. این حکم نهایتا در آبان‌ماه ۹۶ در دادگاه تجدیدنظر تایید شد و پس از آن جهت تحمل دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

پیش تر یک منبع نزدیک به این زوج زندانی سیاسی محبوس در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران گفته بود: معصومه (مینو) قاسم زاده, همسر “امیر مهدی طبسی” نیز دچار بیماری شبه صرع است و در بند زنان زندان اوین بدور از دسترسی به حق درمان و در شرایط جسمی بیمارگونه ای بسر می برد. 

زندانیان سیاسی در زندانهای ایران با کلکسیونی از  موارد گسترده نقض حقوق بشر دست و پنجه نرم میکنند. از یک سو محرومیت آنها از حق دادرسی عادلانه که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید شده است و از سوی دیگر بیماریها و آسیب های جسمی گوناگون که میتوان گفت اکثر این افراد این بیماریها را از زمانی که در زندان محبوس گردیده اند به آن مبتلا شده اند اما مسئولان قضائی و امنیتی در زندانهای ایران از این مسئاله بعنوان یک اهرم فشار در جهت تفهیم نظریات و یا اتهامات وارده بر افراد استفاده میکنند که این مورد ناقض ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.