•                  
پنج شنبه , ۰۶ آبان , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, اکتبر 28

بازداشت آرش گنجی, فعال ادبی در پی افزایش وثیقه و انتقال به زندان اوین

0
289

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آرش گنجی, مترجم و از اعضای کانون نویسندگان ایران توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه برگزار شد. در پی افزایش مبلغ وثیقه, آرش گنجی به دستور محمد مقیسه بازداشت و به بند قرنطینه  زندان اوین منتقل شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز یکشنبه ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, آرش گنجی, نویسنده و از اعضای کانون نویسندگان ایران, پس حضور در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات “عضویت و همکاری با گروهک ضد نظام”، “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام”,توسط محمد مقیسه محاکمه شد. پس از اتمام جلسه دادرسی به دستور محمد مقیسه مبلغ وثیقه تودیع شده قبلی برای آرش گنجی افزایش پیدا کرد و این فعال ادبی در پی ناتوانی در تامین وثیقه مذکور بازداشت به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت: “پس از برگزاری جلسه دادگاه محمد مقیسه به بهانه اینکه مبلغ وثیقه تودیع شده قبلی با توجه به اتهامات تفهیم شده به آرش گنجی همخوانی ندارد آن را از ۴۵۰ میلیون به ۳ میلیارد افزایش داد که در پی ناتوانی آرش در تامین این وثیقه به دستور محمد مقیسه بازداشت و در حال حاضر در بند قرنطینه زندان اوین بسر میبرد”. 

در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸, آرش گنجی, در پی یورش ماموران امنیتی « پلیس امنیت » به منزل شخصی وی در تهران پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و پس از ۵ روز طی تماسی با خانواده خود اعلام کرد که در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین تحت بازجوئی است. 

در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸, این فعال ادبی و عضو کانون نویسندگان ایران,  پس از اتمام دوران بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

آرش گنجی مترجم کتابهایی همچون غروب خدایان برفراز نظم نوین جهانی, مبارزه بر سر شیوه تفکر در جنبش طبقه کارگر و کشتن موش در یکشمبه و چندین جلد کتاب دیگر می باشد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد  ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر است که در ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: