•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

آرش گنجی پس از تودیع قرار وثیقه بطور موقت از بازداشت آزاد شد

0
345

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱ تیر ماه ۱۳۹۹, آرش گنجی, مترجم و از اعضای کانون نویسندگان ایران پس از تامین وثیقه و تودیع بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد  شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز شنبه ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۹, آرش گنجی, مترجم و از اعضای کانون نویسندگان ایران,  پس از تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳ میلیارد تومان بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد. گنجی در تاریخ ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۹ پس از برگزار جلسه دادرسی در پی افزایش مبلغ وثیقه به دستور محمد مقیسه قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. 

در تاریخ ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۹, آرش گنجی, نویسنده و از اعضای کانون نویسندگان ایران, پس حضور در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات “عضویت و همکاری با گروهک ضد نظام”، “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام”,توسط محمد مقیسه محاکمه شد.

در تاریخ ۱ دی ماه ۱۳۹۸, آرش گنجی, در پی یورش ماموران امنیتی « پلیس امنیت » به منزل شخصی وی در تهران پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی بازداشت و پس از ۵ روز طی تماسی با خانواده خود اعلام کرد که در بند امنیتی ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین تحت بازجوئی است. 

در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۸, این فعال ادبی و عضو کانون نویسندگان ایران,  پس از اتمام دوران بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۵۰ میلیون تومان بطور موقت تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شده بود. 

آرش گنجی مترجم کتابهایی همچون غروب خدایان برفراز نظم نوین جهانی, مبارزه بر سر شیوه تفکر در جنبش طبقه کارگر و کشتن موش در یکشمبه و چندین جلد کتاب دیگر می باشد. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد در زمان بازداشت و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد  ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر است که در ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی بی اساس و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده است. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 

 

برچسب هافعال ادبی آرش گنجیقاضی محمد مقیسهقاضی محمد مقیسه ایمحمد مقیسهمحمد مقیسه ایمحمد مقیسه دادگاه انقلابمحاکمه آرش گنجیمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایرانهیئت دبیران کانون نویسندگان ایرانکانون نویسندکانون نویسندگانکانون نویسندگان ایرانآرش گنجیآرش گنجی مترجمآزادی آرش گنجی نویسندهآزادی بیانآزادی بیان در ایرانآزادی با تودیع قرار وثیقهاعضای کانون نویسندگان ایرانبیانیه کانون نویسندگان ایرانبازداشت آرش گنجیتودیع قرار وثیقهدادگاه انقلاب تهرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب آزادی عقیده در ایرانشعبه 28 دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸شعبه ۲۸ دادگاه انقلابشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهرانشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در تهرانشعبه ۲۸ دادگاه اتقلابشعبه ۲۸دادگاه انقلابشعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب تهران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: