•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

بازداشت دو دانش آموز در استان های بوشهر و کردستان توسط نیروهای امنیتی

0
143

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۱ آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان سقز و استان بوشهر، دو دانش آموز را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی دانشگاههای کشور، صبح جمعه ۲۹ مهر ماه ۱۴۰۱، صادق زنده بودی، دانش آموز مقطع دبیرستان، ساکن استان بوشهر، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت صادق زنده بودی در مقابل درب منزل پدرش صورت گرفته است.

علیرغم مراجعات والدین این کودک به ارگانهای امنیتی و قضایی استان بوشهر اما کماکان از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و وضعیت صادق زنده بودی هیچ اطلاعی به خانواده وی ندادند.

اما در خبری دیگر نیز، روز دوشنبه ۲۵ مهر ماه ۱۴۰۱، محمد محمدزاده، متولد: ۱۳۸۶، دانش آموز کلاس دوم دبیرستان در رشته علوم تجربی، ساکن شهرستان سقز از توابع استان کردستان، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

علیرغم گذشت بیش از ۵ روز از تاریخ بازداشت محمد محمدزاده اما از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

در تاریخ ۲۵ مهر ماه ۱۴۰۱، کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد با اشاره به کشته شدن دست‌کم ۲۳ کودک از جمله یک پسر ۱۱ ساله توسط نیروهای امنیتی در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در ایران و زخمی، بازداشت و شکنجه شدن صدها کودک دیگر از خواستار پاسخگویی و اتمام کشتار و بازداشت کودکان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین‌الملل از جان باختن دستکم ۲۳ کودک در جریان اعتراض‌های اخیر در شهرهای ایران خبر داد و اعلام کرد:”نیروهای امنیتی ایران در اعتراض‌های اخیر دست‌کم ۲۳ کودک را کشته‌اند. این نهاد تاکید کرد که قربانیان ۱۱ تا ۱۷ ساله و شامل ۲۰ پسر و سه دختر هستند.”

سازمان عفو بین الملل تصریح کرد؛ “اغلب قربانیان کودک با گلوله‌ی جنگی کشته شده‌اند، دو نفر از قربانیان نیز با گلوله‌های ساچمه‌ای هدف قرار گرفته بودند و سه دختر و یک پسر نیز بر اثر ضرب و جرح شدید نیروهای امنیتی جان باختند.”

این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در ادامه اعلام کرد؛ “دستکم ۱۰ تن از کودکان قربانی، از اقوام بلوچ‌ هستند که در جمعه خونین زاهدان کشته شدند.”

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.