•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت یک فعال اینستاگرامی در استان البرز توسط نیروهای امنیتی

0
77

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۴آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان البرز گرداننده یک صفحه اینستاگرامی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تابناک، طی روزهای اخیر، یک فعال اینستاگرامی، ساکن شهر جدید مهستان از توابع استان البرز، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

رسول جلیلیان، رئیس پلیس فتا در استان البرز ضمن اعلام این خبر مدعی شد:”کارشناسان پلیس فتا در حین رصد فضای مجازی با صفحه ای مواجه شدند که به صورت گسترده اقدام به نشراکاذیب و تشویش اذهان عمومی می کرد که بررسی موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.”

رئیس پلیس فتا استان البرز در ادامه از بازداشت این فعال اینستاگرامی خبر داد و مدعی شد:”متهم با رسانه‌های معاند همکاری داشته.”

در این گزارش به هویت فرد بازداشت شده و مصداق حقوقی اتهامات این فعال اینستاگرامی اشاره‌ای نشده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.