•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری با تودیع وثیقه آزاد شد

0
94

حقوق بشر در ایرانامروز چهارشنبه ۴آبان ماه ۱۴۰۱، محمدرضا فقیهی، وکیل داگستری، پس از طی مراحل بازجوئی با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، در ساعات پایانی سه شنبه ۳ آبان ماه ۱۴۰۱، محمدرضا فقیهی، وکیل دادگستری، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با توریع وثیقه آزاد شد.

مصطفی نیلی، وکیل دادگستری ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود اعلام کرد:”دقایقی پیش، آقای محمدرضا فقیهی که در تجمع وکلای دادگستری در مقابل کانون وکلای مرکز بازداشت شده بود با قرار وثیقه آزاد شد.”

لازم به ذکر است، محمدرضا فقیهی، در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی جمعی از وکلای دادگستری در مقابل ساختمان کانون وکلای مرکزی در تهران پس از یورش نیروهای امنیتی به آن تجمع مسالمت آمیز بازداشت شده بود.‌

محمدرضا فقیهی، از جمله وکلایی است که پیشتر هم‌ به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز خود با بازداشت، پرونده سازی و محکومیت قطعی حبس مواجه شده است.

ممانعت از برگزاری تجمعات اعتراضی بدون حمل سلاح ناقض آزادی بیان و اندیشه و حتی ناقض اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب وکلای دادگستری و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.