•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بازداشت مهدی حمیدی شفیق توسط نیروهای امنیتی در تبریز

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳۰شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، مهدی حمیدی شفیق را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر سه شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، مهدی حمیدی شفیق، ساکن تبریز مرکز استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی توام با ضرب و شتم بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”حدود ساعت ۳ بعدظهر دیروز سه شنبه مهدی حمیدی شفیق در حالی که به همراه همسر خود در خیابان ابوریحان شهر تبریز مشغول تردد بودند توسط ۵ تن از ماموران لباس شخصی متوقف و پس از بازداشت توام با ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز از جمله شکسته شدن شیشه های خودروی وی به مکان نامعلومی منتقل شد.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، مکان نگهداری و اتهامات مهدی حمیدی شفیق اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، پیشتر هم در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۳۹۰، به همراه جمعی دیگر از فعالان مدنی شهر تبریز در جریان تجمع اعتراضی که به خشکی دریاچه ارومیه برگزار شده بود توسط مأموران امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه و طی مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت در بهمن ماه همان سال با تودیع وثیقه ای به مبلِغ ۱۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.