•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

تبرئه ابراهیم محمودی، فعال صنفی فرهنگیان در دادگاه تجدیدنظر

0
49

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳۰شهریور ماه ۱۴۰۱، شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان لرستان با صدور دادنامه ای ابراهیم محمودی، فعال صنفی فرهنگیان را تبرئه کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای صنفی فرهنگیان کشور، طی روزهای اخیر، ابراهیم محمودی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، ساکن شهرستان الیگودرز، توسط شعبه ۸ دادگاه تجدیدنظر استان لرستان از اتهام منتسبه تبرئه و قرار منع تعقیب وی صادر شد.

لازم به ذکر است، ابراهیم محمودی، در تاریخ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان الیگودرز، به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) محاکمه و به تحمل ۳ ماه حبس تعزیری یا پرداخت ۱۰ میلیون تومان جریمه نقدی بدل از حبس تعزیری محکوم شده بود.

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در جریان‌ اعتراضات سراسری فرهنگیان ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی شهرستان الیگودرز و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان آزاد شد.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی و کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.