•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بازداشت گسترده شهروندان در استانهای آذربایجان غربی و کردستان

0
55

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۳۰شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرهای استان آذربایجان غربی و کردستان دستکم ۹تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر و در جریان اعتراضات گسترده به جان باختن مهسا (ژینا) امینی، نیروهای امنیتی در استان‌های آذربایجان غربی و کردستان، سوران (زانیار) محمدیان، محمد پرویزی، سیروان مرادی، سمکو محمدیان، گلاویژخاکپور، سمیه کتابی، خبات ویسی، مومن قریشی، هیوا زلفی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

براساس این گزارش، در تاریخ ۲۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، هیوا زلفی، فرزند: حمزه، ساکن شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات به جان‌ باختن مهسا امینی، بازداشت شد.

همچنین، مومن قریشی، متولد: ۱۳۷۵، فرزند: طاهر، اهل شهرستان دیواندره از توابع استان کردستان، در جریان اعتراضات مدنی به جان باختن مهسا امینی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌
در ادامه بازداشتهای گسترده، در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، محمد پرویزی، فعال فرهنگی و هنری ساکن شهرستان کامیاران در پی یورش نیروهای امنیتی توام با ضرب و شتم بازداشت شد.

در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، سیروان مرادی، متولد: ۱۳۷۵، شاعر و فعال ادبی، ساکن شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان، پس از احضار تلفنی به اداره اطلاعات کامیاران بازداشت و به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل و ماموران اداره اطلاعات این شهرستان با یورش به منزل شخصی وی پس از تفتیش برخی لوازم وی را توقیف کردند. این شهروند از لحظه بازداشت از حق تماس و یا ارتباط با خانواده خود و یا از حق دسترسی به وکیل محروم است.‌

از سوی دیگر، در تاریخ ۲۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، خبات ویسی، متولد: ۱۳۷۶، اهل روستای گلچین از توابع شهرستان مریوان در استان کردستان، در جریان اعتراضات مدنی به جان باختن مهسا امینی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

سمیه کتابی و گلاویژ خاکپور، دو تن از شهروندان ساکن شهرستان بانه از توابع استان کردستان، در جریان اعتراضات به جان‌ باختن مهسا امینی بازداشت و از وضعیت آنها اطلاعی در دسترس نیست.‌

اما در شهرستان دیواندره از توابع استان کردستان، ماموران امنیتی در تاریخ ۲۸ شهریور ماه ۱۴۰۱، سوران (زانیار) محمدیان، متولد: ۱۳۷۰ را به همراه سمکو محمدیان، متولد: ۱۳۶۶، هنگام برگزاری تظاهرات اعتراضی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

جملگی این بازداشت شدگان از حقوق اولیه یک متهم برای دسترسی به وکیل و یا ارتباط با خانواده های خود محروم هستند.‌

همچنین، خبرگزاری فارس، وابسته به ارگانهای امنیتی جمهوری اسلامی، در تاریخ ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، با انتسار خبری از بازداشت چندین تن از شهروندان در استان‌های آذربایجان غربی و کردستان به اتهام (عضویت و هواداری احزاب کرد مخالف نظام) و حمایت بازداست شدگان از اعتراضات مدنی شهروندان در این ۲ استان خبر داد.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

گزارش ها و مستندات بسیاری حاکی از ایراد ضرب و شتم و آسیب به مهسا امینی از ناحیه سر به هنگام بازداشت مخابره شده است.

سرکوب اعتراضات و بازداشت شهروندان به سبب حضور در تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز، ناقض اصل آزادی بیان و نقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.