•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

حسن اسدی زیدآبادی، فعال سیاسی بازداشت شد

0
78

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۵آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران، حسن اسدی زیدآبادی، فعال سیاسی و وکیل دادگستری را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از سحام نیوز، صبح امروز چهارشنبه ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱، حسن اسدی زیدآبادی، فعال سیاسی و وکیل دادگستری، در پی یورش ماموران اطلاعات سپاه پاسداران به محل سکونت وی در حضور همسر و فرزند ۲ ساله خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس اعلام همسر این فعال سیاسی، بازداشت حسن اسدی زیدآبادی توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات مطروحه بر علیه حسن اسدی زیدآبادی اطلاعی در دست نیست.

این فعال سیاسی، پیشتر هم به سبب فعالیتهای سیاسی خود با احضار، محاکمه و حتی محکومیت کیفری در پی پرونده سازی از سوی ارگانهای امنیتی مواجه شده بود.

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و طرح اتهامات امنیتی بر علیه امنیتی و سیاسی بر طبق فعالیتهای مرتبط با آزادی بیان و اندیشه  ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.