•                  
پنج شنبه , ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰
پنج‌شنبه, می 6

محکومیت قطعی اعضای بیانیه ۷۷ فعال سیاسی به تحمل حبس تعزیری

0
151

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۹، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم صادره توسط دادگاه بدوی بر علیه صدیقه وسمقی،علی شکوری راد، محسن آرمین، محمدحسین کروبی، قربان بهزادیان‌نژاد، را عیناً تائید کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از امتداد، امروز دوشنبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۹، صدیقه وسمقی، علی شکوری راد، محسن آرمین، محمدحسین کروبی، قربان بهزادیان‌نژاد، از امضا کنندگان بیانیه موسوم به ۷۷ فعال سیاسی و مدنی توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق صدور بیانیه حزب اتحاد ملت ایران، هر یک به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

براساس اعلام حجت کرمانی، وکیل مدافع ایران افراد ضمن اعلام این خبر و تائید احکام صادره توسط دادگاه بدوی بر علیه ۵ تن از فعالان سیاسی و مدنی امضا کننده بیانیه ۷۷ فعال سیاسی و مدنی برای دفاع از حق اعتراض و آزادی بیان، محکومیت کاربرد خشونت توسط حکومت و برخورد قضائی با عاملان شلیک به شهروندان در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸، خبر داد. 

لازم به ذکر است، بیانیه موسوم به ۷۷نفر، در خصوص اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸ در اعتراض به افزایش قیمت بنزین و دعوت به عدم خشونت در برخورد با معترضان و بیانیه حزب اتحاد ملت ایران نیز در تحلیل حوادث آبان ۱۳۹۸ منتشر شده بودند.

پیش از این نیز حکم صادره توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران بر علیه مهدی محمودیان از تنظیم کنندگان این بیانیه توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عیناً تائید شده بود. 

در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۳۹۹, علی شکوری راد، محمد حسین کروبی، محسن آرمین، قربان بهزادیان نژاد, صدیقه وسمقی, مهدی محمودیان, شش تن از فعالان سیاسی و مدنی در پرونده موسوم به بیانیه ۷۷ نفر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری با اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام در مجموع به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. 

در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۱۳۹۹, جلسه سوم دادرسی بر پرونده صدیقه وسمقی, فعال سیاسی و از اعضای سابق شورای شهر تهران در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری برگزار شد و این فعال سیاسی دفاعیات خود را از بابت اتهام « فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق امضای بیانیه » به دادگاه ارائه کرد.

جلسه اول دادرسی بر پرونده صدیقه وسمقی, فعال سیاسی و نویسنده در تاریخ ۴ تیر ماه ۱۳۹۹, و همچنین جلسه دوم دادرسی بر پرونده این فعال سیاسی نیز در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, در محل شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران بر گزار شده بود. 

در تاریخ ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۹, صدیقه وسمقی, شاعر, نویسنده و فعال سیاسی ساکن تهران جهت حضور در جلسه دادرسی از سوی دادگاه انقلاب تهران فراخوانده شده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۴ تیر ماه ۱۳۹۹, محمد حسین کروبی، عیسی سحرخیز، مهدی محمودیان، محسن آرمین، محمدصادق نوروزی، قربان بهزادیان ‌نژاد، مهدی دریس‌پور, حسن اسدی ‌زیدآبادی, آذر منصوری، ریحانه طباطبایی، صدیقه وسمقی، محسن امین‌زاده و علی شکوری راد, چهارده تن از فعالان سیاسی و مدنی به همراه وکلای مدافع خود توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری  محاکمه شدند. 

بیانیه ۷۷ نفر,  برای دفاع از حق اعتراض و آزادی بیان، محکومیت کاربرد خشونت توسط حکومت و برخورد قضائی با عاملان شلیک به شهروندان در جریان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ صادر شد اما در تاریخ ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۸، روزنامه کیهان که تحت نظر نماینده علی خامنه ای است از احضار، بازجویی و بازداشت امضا کنندگان بیانیه موسوم به بیانیه ۷۷ نفر خبر داده و این افراد را با واژه ای بنام حامی اغتشاشگران نامگذاری کرد و این افراد را به حمایت از اراذل و اوباش متهم کرد. 

 درپی شکایت وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران محسن آرمین، آذر منصوری، صدیقه وسمقی، ریحانه طباطبائی، عبدالله رمضان زاده، عیسی سحرخیز، قربان بهزادیان نژاد، محسن امین زاده، محمد حسین کروبی، حسن اسدی زیدآبادی، مهدی دریس پور، مهدی محمودیان و محمدصادق نوروزی بعنوان برخی از حامیان بیانیه ۷۷ نفر  پرونده آنها پس از تفهیم اتهام توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران در حال بررسی است. 

در تاریخ ۲۱ آذر ماه ۱۳۹۸, مصطفی تاج زاده, فعال سیاسی ضمن اعلام حمایت از این بیانیه در حاشیه پنجمین کنگره حزب اتحاد ملت ایران اعلام کرد: “نوشتن این بیانیه یک کار جمعی است، اما تقریبا از تمام کسانی که احضار کردند دو سوال کردند اول اینکه چه کسی این بیانیه را نوشته و چه کسی امضا جمع کرده است برای همین هم بنده به صراحت عرض می‌کنم با اینکه نویسنده بیانیه من نیستم مسئولیت این کار را می‌پذیرم اگر قوه قضائیه دنبال این است که ببیند چه کسی آن را نوشته به آن‌ها می‌گویم من نوشتم و امضا جمع کردم و هر برخوردی که می‌خواهند داشته باشند با من داشته باشند.”

در تاریخ ۱۳ آذر ماه ۱۳۹۸, تعداد ۱۷ تن از این فعالان سیاسی پس از احضار به شعبه بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تحت بازپرسی قرار گرفتند و با اتهامات تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی بر ضد امنیت داخلی کشور و تفهیم اتهام قرار گرفتند.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات امنیتی و سیاسی بر علیه آنها ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز است که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل به آن را دارند.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بیطرف از جمله موارد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

علی خامنه ای, رهبر جمهوری اسلامی, به دفعات در صحبتهای خود ادعا کرده که در ایران هیچ شهروندی به صرف انتقاد مورد پیگرد قضائی و بازداشت قرار نمی گیرد که اینگونه رفتارهای قهرآمیز حقیقت ماجرا از سرکوب و گسترش فضای امنیتی در ایران را نشان می دهد و گویای این امر است که حاکمان جمهوری اسلامی اساتید بزرگ در سفسطه, مغالطه و تفسیر به رای هستند.

برچسب هافعال سیاسیفعال سیاسی در ایرانفعال سیاسی صدیقه وسمقیفعالان سیاسی در ایرانقربان بهزادیان نژادمحمدحسین کروبیمحسن آرمیننقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایرانامضای بیانیه ۷۷ نفرهاعضای بیانیه ۷۷ نفربیانیهبیانیه نقض حقوق بشر در ایرانبیانیه هفتاد ه هفت نفربیانیه هفتاد و هفت نفربیانیه هفتاد و هفت نفرهبیانیه ها / گزارشاتبیانیه ۷۷ فعال سیاسی و مدنیبیانیه ۷۷ نفرهبیانیه77بیانیه77 نفربیانیه۷۷نفرتفهیم اتهام صدیقه وسمقیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیحزب اتحاد ملت ایراندادگاه انقلاب صدور حکم حبسدادگاه تجدید نظردادگاه تجدید نظر استان کردستاندادگاه تجدیدنظردادگاه تجدیدنظر استان تهرانسرکوبسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب آزادی بیان در جمهوری اسلامیسرکوب ازادی بیان در ایرانسرکوب در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعلیقیصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریصدور حکم شلاقصدیقه وسمقیصدیقه وسمقی فعال سیاسیعلی شکوری راد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: