•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

ماهان جلال دوست به زندان بازگردانده و بهنام موسیوند عمل جراحی شد

0
98

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۵آبان ماه ۱۴۰۱، بهنام موسیوند، زندانی سیاسی تحت عمل جراحی قرار گرفت. همچنین، ماهان جلال دوست، بدون انجام مراحل درمان به زندان رجایی شهر بازگردانده شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱، ماهان جلال دوست، در پی بی کیفیت بودن مراحل درمانی به درخواست این زندانی سیاسی از مرکز روانپزشکی امین آباد به زندان رجایی شهر کرج بازگردانده شد. ماهان جلال دوست هم در حال سپری کردن دوران حبس ۱ ساله خود است.

یک منبع نزدیک به ماهان جلال دوست به حقوق بشر در ایران گفت:”با توجه به اینکه بیماری ماهان جلال دوست به مرکز روانپزشکی امین آباد مربوط نبود و طی ایم مدت هیچگونه تغییری در جهت بهبودی وضعیت جسمی این زندانی سیاسی ایجاد نشد بنا به تاکید و اعتراض ماهان جلال دوست این زندانی سیاسی به زندان رجایی شهر بازگردانده شد چرا که روند درمانی وی در مرکز روانپزشکی امین آباد بسیار نامطلوب و بی کیفیت بوده است.”

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۴۰۱، ماهان جلال دوست از زندان رجایی شهر کرج، به بهانه انجام مراحل درمانی به مرکز درمانی بیماران روانی امین آباد منتقل شده بود و این در حالی بود که مشکل وی مرتبط با این مرکز درمانی و در تخصص پزشکان آن نبوده است.

در خبری دیگر، روز دوشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱، بهنام موسیوند، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، برای انجام عمل جراحی از ناحیه پروستات پس از اعزام به مرکز درمانی در بیمارستان عرفان تهران بستری و تحت عمل جراحی قرار گرفت. این زندانی سیاسی در حال سپری کردن حبس تعزیری ۵ ساله خود به اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) است.

یک منبع مطلع از وضعیت بهنام موسیوند به حقوق بشر در ایران گفت:”با توجه به اینکه بهنام موسیوند با مشکل جدی از ناحیه پروستات مواجه شده بود بنا بر تجویز پزشکان باید مورد عمل جراحی قرار می گرفت و برای همین مساله روز دوشنبه ۲۳ آبان ماه پس از اعزام به بیمارستان عرفان‌تحت عمل جراحی قرار گرفت و بنا به تجویز پزشکان باید دوره نقاهت خود را تحت بستری در این مرکز درمانی سپری کند.”

لازم به ذکر است، بهنام موسیوند، در تاریخ ۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، از زندان اوین به بهانه انتقال به بیمارستان خارج و بدون‌ اعلام قبلی به زندان رجائی شهر کرج منتقل شد و در اعتراض به این‌ انتقال اجباری دست به اعتصاب غذا زد و در پی وخامت وضعیت جسمانی به به بیمارستان اعزام شد و در تاریخ ۲۳ شهریور ماه ۱۴۰۱، بطور مشروط اعتصاب غذای خود پایان داد.

در خصوص ماهان جلال دوست هم‌ لازم به اشاره است، این زندانی سیاسی، اواخر مهر ماه ۱۴۰۱، بدون اعلام قبلی از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. 

ماهان جلال دوست، در تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران با اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) محاکمه و در تاریخ ۱۸فروردین ماه ۱۴۰۰، به تحمل ۱سال حبس تعزیری، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال ممنوعیت عضویت در احزاب، گروههای اجتماعی و سیاسی و بعنوان مجازات تکمیلی هم به ضبط موبایل، کامپیوتر و یک دستگاه خودروی پراید سایپا ۱۱۱ محکوم شد.

پس از اعتراض به حکم صادره و ارجاع پرونده به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر، این حکم بصورت غیابی و با استیذان، پس از لغو حکم مصادره خودروی پراید سایپا ۱۱۱ ماهان جلال دوست، بقیه حکم مبنی بر تحمل ۱ سال حبس تعزیری و سایر مجازاتهای تکمیلی عینا تائید شد.

پس از اعتراض ماهان جلال دوست و تائید درخواست واخواهی، جلسه دادگاه تجدیدنظر این فعال مدنی در تاریخ ۱۷ فروردین ماه ۱۴۰۱ با حضور او در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست احمد زرگر، برگزار و حکم قبلی مجددا تائید شد و در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، ماهان جلال دوست، برای تحمل حبس خود بازداشت شد.

ماهان جلال دوست، در تاریخ ۲ آذر ماه ۱۳۹۹، توسط پلیس امنیت در تهران بازداشت و سپس به سلول انفرادی در بند ۲ الف سپاه در زندان اوین منتقل و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۳۹۹، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود.

این زندانی سیاسی، در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، در اعتراض به بی احترامی ماموران امنیتی با خانواده او اعلام اعتصاب غذای خشک کرد و در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، درخواست جمعی از فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر به اعتصاب غذای خود پایان داد.

در تاریخ ۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، بهنام موسیوند در پی وخامت اوضاع جسمانی بر اثر اعتصاب غذا از بند قرنطینه زندان اوین، بصورت اورژانسی به بیمارستان طالقانی تهران اعزام و پس از بستری عمل آندوسکوپی بر روی او انجام شده بود.

در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، بهنام موسیوند، بدون اعلام قبلی و بدون اجازه همراه داشتن وسائل شخصی او از زندان رجائی شهر کرج به بند قرنطینه در زندان اوین منتقل شد و این در حالی بود که در تاریخ ۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، با افت فشارخون و قندخون مواجه شده بود.‌

بهنام موسیوند، در تاریخ ۳۰ فروردین ماه ۱۴۰۱، پس از امتناع از زدن دستبند و پابند برای انتقال به مرکز درمانی خارج از زندان رجائی شهر کرج و در پی آن ضرب و شتم و انتقال اجباری او به مرکز درمانی با دستبند دستبند پابند و عدم انجام مراحل درمانی اعتصاب غذا کرد.

پیشتر هم در تاریخ ۸ اسفند ماه ۱۴۰۰، بهنام موسیوند، به بهانه عدم پذیرش دستبند و پابند به هنگام اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان برای انجام معاینات تخصصی و درمان بیماری کلیه و پروستات، به دستور رئیس زندان رجائی شهر کرج از حق درمان محروم شد.

اجبار زندانیان سیاسی به استفاده از دستبند و پابند هنگام اعزام به مرکز درمانی خارج از زندان در حالی ادامه دارد که در تاریخ ۶ دی ماه ۱۴۰۰، غلامحسین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضائیه در جلسه مسئولان رده بالای قوه قضائیه اعلام کرد:”به هیچ وجه نباید متهم تحقیر شود و باید توجه داشت که جلب و بازداشت متهم به مثابه مجازات و کیفر رساندن او نیست و مجازات و کیفر متهم در زمره اموری است که باید روال قانونی خود را طی کند.”

همچنین، براساس بخشنامه و ماده ۵۴ آئین نامه اجرائی سازمان زندانها و تبیین حقوق زندانیان و افراد در بازداشت اعلام شده: “زندانی دارای بیماری حاد یا شرایط جسمانی وخیم و یا مجروح و یا مصدوم بر حسب نظر پزشک موسسه یا پزشک معتمد که نیازمند مراقبت‌های پزشکی، درمانی و بیمارستانی است، تا زمان تثبیت وضعیت و بهبودی پذیرش نمی‌شود و توسط ضابطان مربوط به مرکز درمانی معرفی و مراتب بلافاصله به مرجع قضایی مربوط منعکس می‌شود.”

بهنام موسیوند، در تاریخ ۲۵ خرداد ماه ۱۳۹۹، برای تحمل حبس تعزیری ۵ ساله خود به اتهام (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) پس از مراجعه به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای امنیت بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل و در تاریخ ۱۱شهریور ماه ۱۳۹۹، از اندرزگاه ۸ سالن ۹ زندان اوین به زندان رجائی شهر کرج منتقل شده بود. 

این فعال مدنی، در تاریخ ۴ شهریورماه ۱۳۹۸، با اتهامات (اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران در مجموع به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در تاریخ ۲۴ اسفند ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران عینا تائید شد. با اعمال ماده ۱۳۴ از قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس تعزیری برای او اجباری شد.

در تاریخ ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، بهنام موسیوند، جهت حضور در جلسه بازپرسی برای ارائه آخرین دفاعیات خود به شعبه ۶ بازپرسی دادسرای زندان اوین احضار شده بود.

در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۶، بهنام موسیوند، توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از انتقال به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی، در تاریخ ۲۸ اسفند ماه همان سال با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. 

محرومیت از درمان زندانیان در حالی ادامه دارد که در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۱،سازمان‌عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی تفصیلی به شرح کامل محرومیت زندانیان محبوس در زندانهای ایران از حق درمان و همچنین به تشریح وضعیت اسف بار آنها پرداخت.‌

برچسب هازندانیانفعال حقوق بشر در ایرانبیماری زندانیان سیاسی در ایرانانجام عمل جراحیآزادی ماهان جلال دوستماهان جلالدوستبهنام موسیوندحق درماناندرزگاه ۱ زندان رجایی شهر کرجاندرزگاه 4 زندان رجایی شهرماهان جلال دوست فعال مدنیاحضارماهان جلال دوستمحرومیت از حق درمانگارد ویژه زندان رجایی شهر کرجاندرزگاه4 زندان رجایی شهراحصارماهان جلال دوستماهان جلال دوست زندانی سیاسیعمل جراحیبیماری زندانیان در ایرانبهنام موسیوند فعال مدنیاندرزگاه 4زندان رجایی شهر کرجاحضار ماهان جلال دوستماهان جلالدوست زندانی سیاسیحقوق بشروضعیت زندانیان زندان رجایی شهرفعال مدنی بهنام موسیونداندرزگاه۴زندان رجایی شهرحقوق بشر در ایران،زندانی سیاسی ماهان جلال دوست،زندانیبازداشت بهنام موسیوندبیماری زندانیان سیاسیحق درمان بیماری زندانیانماهان جلال دوستنقض حقوق بشر در ایران،بیمارستان عرفانزندانآزادی بهنام موسیوندبیماری زندانیانحق درمان بیماریبازداشت ماهان جلال دوستزندانیان سیاسی،محرومیت از حق درمان ماهان جلال دوستبیماری زندانیبیماری پروستاتمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانبهنام موسیوندفعال مدنیحق درمان بیماری زندانیان سیاسیبیماری زندانیان،زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.