•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

بازداشت پرویز برومند، پیشکسوت فوتبال ایران در جریان اعتراضات سراسری

0
106

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۵آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی پرویز برومند، دروازه بان پیشین باشگاه استقلال و تیم ملی فوتبال ایران را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از قرارگاه سایبری عمار، در ساعات پایانی سه شنبه ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱، پرویز برومند، پیشکسوت باشگاه استقلال و تیم ملی فوتبال ایران، در جریان اعتراضات مردمی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، اتهام پرویز برومند(تخریب اموال عمومی) عنوان شده است.

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات یا اتهامات پرویز برومند اطلاعی در دست نیست.

پرویز برومند، دروازه بان پیشکسوت باشگاه استقلال تهران و تیم ملی فوتبال ایران است.

وی از جمله افرادی بود که در مسابقات جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه در تیم ملی فوتبال ایران به همراه احمدرضا عابدزاده و نیما نکیسا حاضر شده بود.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، روزهای، سوم،  چهارم،  پنجم،  ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.