•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

مهدی امیرپور، روزنامه نگار ورزشی نویس بازداشت شد

0
123

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران وزارت اطلاعات در تهران، مهدی امیرپور، روزنامه نگار ورزشی نویس را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۶ آذر ماه ۱۴۰۱، مهدی امیرپور، روزنامه نگار ورزشی نویس، ساکن تهران، در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل وی پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی اش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

صدف فاطمی، همسر این روزنامه نگار ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”ساعت ۲ نیمه شب ششم آذر، ماموران وزارت اطلاعات با حضور در خانه‌مان، همسرم ‎مهدی امیرپور را بازداشت کرده و موبایل و لپ‌تاپش را هم با خود بردند. او چند ساعت بعد در تماس تلفنی کوتاهی از حضور خود در ‎زندان اوین خبر داد. خبر بیشتری از وضعیت او ندارم.”

تا لحظه تنظیم این خبر از مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده  به مهدی امیرپور اطلاعی در دست نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.