•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

حکم اعدام دستکم یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد

0
127

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۶آذر ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام یک زندانی متهم به جرائم موادمخدر در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ، سحرگاه شنبه ۵ آذر ماه ۱۴۰۱، زبیر زیرکاری(براهویی)، متولد: ۱۳۷۸، فرزند: سراج الدین، زندان متهم به جرائم موادمخدر و محبوس در زندان مرکزی شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان اعدام شد.

براساس این گزارش، زبیر زیرکاری(زیرکاری)، مدتها قبل با اتهام حمل و نگهداری نوعی از مواد مخدر دستگیر و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در مرحله دادرسی توسط دادگاه انقلاب زاهدان محاکمه و به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام زبیر زیرکاری(براهویی) پس از ارجاع پرونده وی شعبه دیوان عالی کشور عینا تائید شد.

اجرای حکم اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر، توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.