جمعه , ۱۱ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 31

گزارشی از بازداشت و بلاتکلیفی ۱۵ تَن از شهروندان

0
349

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۶آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرهای تهران، مشهد، شهرقدس، کرمانشاه، مهاباد، اشنویه، شاهرود، شهرری، صحنه، دستکم ۱۰ تن از شهروندان را بازداشت کردند. همچنین ۵ شهروند بارداشت شده در شهرهای ایذه، تهران، سنندج، اشنویه و آبدانان، علیرغم گذشت مدت نسبتا زیادی از تاریخ بازداشت بطور بلاتکلیف در حبس بسر می برند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، معصومه اجدادی، امیرحسین آتش، امیر انسانی، محمد پرویز، رسول(هیمن) ایور، مهسا فرخ نیا، حسن فیروزی، رشید موسایی، احمد محمدامینی و امیرحسین مرادی، توسط نیروهای امنیتی در استانهای آذربایجان غربی، سمنان، تهران، خراسان شمالی، البرز و کرمانشاه، بازداشت شدند.همچنین، رضوان بازانی، محسن رهاورد، بهروز سلحشور، امید کهن ترابی و صابر محمدامینی، شهروندان بازداشت شده در استانهای خوزستان، تهران، کردستان، آذربایجان غربی و ایلام، بطور بلاتکلیف در حبس بسر می برند.‌

براساس این گزارش، امروز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، بهروز سلحشور، متولد ۱۳۷۰، ساکن شهرستان ایذه از توابع استان خوزستان، علیرغم گذشت ۲۷ روز از تاریخ دستگیری در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران:”“بهروز زمانی که برای ملاقات یکی از دوستانش به بیمارستان گلستان اهواز رفته بود توسط ماموران اطلاعات سپاه به همراه چند نفر دیگر بازداشت شد. تاکنون ۲۷ روز از زمان دستگیری وی گذشته و علیرغم پیگیری های مکرر اما پاسخی در خصوص وضعیت وی به آنها ارائه نشده است. همچنین، از طریق یکی از دوستان بهروز به خانواده وی اطلاع داد که وی در زندان تحت آزار و اذیت و ضرب و شتم شدید قرار گرفته است؛ امری که به افزایش نگرانی های خانواده این شهروند در خصوص سرنوشت فرزندشان منجر شده است.” 

همچنین، امروز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، امید کهن ترابی، متولد ۱۳۷۵، تتو آرتیست، ساکن تهران، از بازداشت شدگان‌ اعتراضات سراسری، در حالی که از حقوق اولیه یک متهم برای دسترسی به وکیل محروم است، در وضعیت بلاتکلیفی نیز بسر می برد.

به گفته یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران:“وی پس از بازداشت در جریان اعتراضات در تاریخ ۳۱ شهریورماه در تهران به قدری مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود که یکی از دردهایش شکسته بود و برای درمان به بیمارستان اعزام شده بود. مراحل درمانی امید بدون طی دوران نقاهت سپری شد و سریعا به زندان اوین و بند امنیتی منتقل و تحت بازجویی قرار گرفت و با اتهاماتی همچون (اجتماع و تبانی از طریق حضور در اعتراضات غیرقانونی) در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد محاکمه و به ۵ سال زندان‌محکوم شده و در حال حاضر پرونده اش در دادگاه تجدیدنظر است.” 

در خبری دیگر، امروز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، مهسا فرخ نیا، ساکن شهرستان شاهرود از توابع استان سمنان، علیرغم گذشت مدتی از دوران بازداشت در بلاتکلیفی بسر می برد. 

براساس این گزارش، بازداشت مهسا فرح نیا در جریان اعتراضات سراسری و توام با ضرب و شتم همراه بوده و از وضعیت و روند حقوقی پرونده وی اطلاع دقیقی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، مهسا فرخ نیا، در آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان شاهرود بازداشت شد. 

در ادامه نیز، امروز شنبه ۵ آذر ماه ۱۴۰۱، حسن فیروزی، اهل شهرری از توابع استان تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در این‌ شهرستان کماکان بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد. 

لازم به اشاره است، حسن فیروزی، در تاریخ ۵ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات سراسری در شهرستان ری بازداشت شد.

شورای صنفی دانشگاههای کشور با انتشار اخباری اعلام کرد؛ روز چهارشنبه ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۱، معصومه اجدادی، اهل رشت مرکز استان گیلان، دانشجوی رشته فیزیک در دانشکده فنی مهندسی بوئین زهرا از توابع استان قزوین و ساکن خوابگاه میموند، در شهر کرج مرکز استان البرز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است. 

براساس این گزارش، پس از پیگیریهای صورت گرفته از طرف خانواده معصومه اجدادی مشخص شده وی وی را جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل کردند. 

لازم به اشاره است، در حال حاضر معصومه اجدادی از حق ملاقات، تماس و هرگونه ارتباط با خاناوده و دنبای خارج از بند امنیتی زندان اوین محروم است. 

همچنین، امروز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، امیرحسین آتش، دانشجوی رشته ادبیات در دانشگاه خیام مشهد، معلم و شاعر، علیرغم گذشت ۵۷ روز از تاریخ دستگیری در وضعیت بلاتکلیف در زندان وکیل وکیل آباد شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی بسر می برد. 

لازم به اشاره است، امیرحسین آتش، در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنینی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس به زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل شد. 

در خبری دیگر، امروز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، امیر انسانی، دانشجوی سال دوم مقطع مهندسی در رشته کامپیوتر در دانشگاه آزاد واحد شهرقدس(قلعه حسن خان)، علیرغم گذشت ۴۹ روز از بازداشت در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برد.‌ 

لازم به اشاره است، امیر انسانی، در تاریخ ۷ آبان ماه ۱۴۰۱، در مقابل درب ورودی دانشگاه آزاد شهر قدس(قلعه حسن خان)، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

از سوی دیگر، امروز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، رضوان بازانی، اهل شهرستان جوانرود، دانشجوی سال اول رشته گرافیک در دانشکده فنی دخترانه شهر سنندج مرکز استان کردستان، بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد. 

براساس این گزارش، علیرغم آزادی ۳ دانشحوی دختر دیگر که به همراه رضوان بازانی، بازداشت شده بودند اما مشخص نیست به علت بازپرس پرونده مانع آزادی این دختر نوجوان شده و او بطور بلاتکلیف در کانون اصلاح و تربیت شهر سنندج محبوس شده است. 

لازم به اشاره است، رضوان بازانی، در تاریخ ۲۳ آذرماه ۱۴۰۲، به همراه تینا خدری، ثنا خدامرادی و هانیه چهاردولی، در مقابل درب ورودی خوابگاه این مرکز آموزش عالی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

کردپا هم‌ با انتشار اخباری کوتاه اعلام کرد؛ روز پنج‌شنبه ۲۴ آذرماه ۱۴۰۱، محمد پرویز، ۲۴ ساله، اهل شهرستان گیلانغرب، ساکن: استان کرمانشاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

لازم به اشاره است، محمد پرویز، دانش آموخته رشته مهندسی معماری و عضو سازمان نظام مهندسی است. 

همچنین، روز جمعە ۲۵ آذرماه ۱۴۰۱، رسول (هیمن) ایور، اهل شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، در یکی از خیابان‌های این شهر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل شد. 

لازم به ذکر است، رسول(هیمن) ایور، متولد: ۱۳۶۸ و سرپرست خانوادە است و پس از بازداشت در وضعیت بلاتکلیفی بسر می برد. 

در خبری دیگر، امروز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، صابر محمد امینی، ٣٩ سالە، فرزند: کریم، اهل امیر آباد واقع در شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی، علیرغم گذشت ۳۵ روز از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در زندان مرکزی ارومیه بسر می برد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مصادیق حقوقی اتهامات و روند رسیدگی به پرونده وی اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، صابر محمد امینی، در تاریخ ۲۱ آبان‌ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی و طی مراحل بازجوئی بازجوئی تفهیم اتهام سپس به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

در خبری دیگر، روز سه‌شنبه ۲۲ آذرماه۱۴۰۱، رشید موسایی، اهل شهرستان صحنه از توابع استان کرمانشاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.

همچنین، امروز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، محسن رهاورد، اهل امیر آباد از توابع شهرستان اشنویه در استان آذربایجان غربی، علیرغم گذشت ۳۵ روز از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در زندان مرکزی ارومیه بسر می برد.‌

لازم به اشاره است، محسن رهاورد، در تاریخ ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در روستای امیرآباد از توابع اشنویه بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه مرکزی یکی از ارگانهای امنیتی در ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی منتقل و پس از اتمام بازجوئی ها به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.‌ 

در ادامه نیز، روز شنبه ۲۱ آبان ماه ۱۴۰۱، احمد محمد امینی، فرزند: محی‌الدین، اهل روستای امیر آباد از توابع اشنویه در استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

براساس این گزارش، احمد محمدامینی پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در ارومیه و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام سپس به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد. 

از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به احمد محمدامینی تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دسترس نیست. 

بعلاوه، امروز شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱، امیرحسین مرادی، متولد: ۱۳۷۶، اهل شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام علیرغم گذشت ۲ ماه از تاریخ دستگیری در وضعیت بلاتکلیف بسر می برد و از حقوق اولیه یک متهم برای عدم بلاتکلیفی محروم است. 

اعتراضات سراسری که از تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، پس از اعلام خبر جان باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل شهرستان سقز که در بازداشتگاه پلیس امنیت تهران جان باخت شکل گرفت و در جریان این اعتراضات تعداد بی شماری از شهروندان از سوی ارگانهای امنیتی بازداشت، احضار و بسیاری دیگر نیز زخمی و یا جان باختند.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار و گسترش بازداشت شهروندان در خصوص اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

در پی شدت گرفتن اعتراضات و افزایش موج بازداشتها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازمان‌ ملل متحد به درخواست آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را با هدف بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران برگزار کرد و به تشکیل کمیته ای حقیقت یاب برای بررسی وقایع صورت گرفته در ایران رای مثبت داد.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هااستان خراسان شمالیالبرزقلعه حسن خانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱استان سمنان،اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱احمدمحمدامینیمهسافرخ نیاامیر حسین آتشرضوان بازانیاستان تهرانشهرقدسزندان شهرستان اشنویهاعتراضات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری ۱۴۰۱صحنهاحمد محمدامینیمهسا فرخ نیامعصومه اجدادیشاهرود،تهرانمهابادبلاتکلیفی در بازداشتامیرحسین مرادیآذربایجان غربیخراسانشمالیتظاهرات سراسری،احمد محمد امینیرسول ایورصابر محمدامینیصحنه کرمانشاه،آذربایجانکرجمدیر کل ثبت احوال سمنانحقوق بشر ایران،تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مشهدرشیدموساییهیمن ایورامیدکهن ترابیدانشگاه مشهداستان البرزشهرریبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتحقوق بشر،اعتراضات سراسری ایرانتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱امیرحسین آتشرشید موسائیمحمد پرویزامید کهن ترابیخراسان شمالی،کرمانشاهمشهدشهرستان اشنویهحقوق بشر در ایران،اعتراضات سراسری تهرانشهرستان صحنهاعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱رشیدموسائیمحمدپرویزبهروزسلحشوراشنویهتظاهرات سراسریآذربایجانغربیاستان آذربایجان غربیاعتراضات سراسری کرجاعتراضات سراسری آذرماه ۱۴۰۱رشید موساییامیرانسانیبهروز سلحشورسمناناعتراضات سراسریتظاهرات سراسری در ایرانبازداشت بلاتکلیفاستان کرمانشاهاعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱رضوان بازانی قلعهحسن فیروزیامیر انسانیمحسن رهاورد

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.