•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

جاوید رحمان، گزارش خود از سرکوب اعتراضات سراسری ایران را ارائه کرد

0
102

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۵ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران گزارش خود از روند جاری نقض گسترده حقوق بشر در ایران را ارائه کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت جاری حقوق بشر در ایران در واکنش به سرکوب گسترده اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

براساس این گزارش، جاوید رحمان، ضمن پرداختن به اعتراضات سراسری در واکنش به جان باختن مهسا امینی گفت:”درگذشت این دختر ۲۲ ساله کرد در بیمارستان پس از بازداشت به دست پلیس اخلاق، با خشم مردم و امواج عظیم اعتراضات را در سراسر کشور، و اقشار اجتماعی رو به روشد که خواستار تغییر سیاسی بودند. زنان و نوجوانان با شعار «زن، زندگی، آزادی» رهبری این اعتراضات را بر عهده دارند.”

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران همچنین تصریح کرد:”سد ترس شکسته شده و جنبشی پا گرفته است و مقامات جمهوری اسلامی همان طور که پیش‌بینی می‌شد، با سرکوب وحشیانه تظاهرات آرام و قطع اینترنت و سرکوب آزادی بیان و تشکل‌های مردم ایران به اعتراضات پاسخ دادند.”

وی همچنین افزود که در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، همراه با گزارشگران ویژه و کارشناسان مستقل، ضمن محکوم کردن این سرکوب، از مقامات ایرانی خواسته است تا فوراً جلوی استفاده از نیروهای قهریه علیه اجتماعات مسالمت‌آمیز را بگیرند، و برای جلوگیری از خشونت بیشتر، تحقیقاتی مستقل، بی‌طرفانه و سریع انجام دهند.

او افزود:”چنین تحقیقاتی باید در مورد مرگ خانم امینی هم انجام شود، یافته‌های تحقیقات علنی شود و همه عاملان آن پاسخگو باشند.”

به گفته گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، تماس‌های مشابهی از سوی تمام نهادهای سازمان ملل متحد و در سراسر جهان انجام شده؛ اما این درخواست‌ها نه تنها نادیده گرفته شد، بلکه بالاترین مقامات دولتی به نیروهای امنیتی دستور سرکوب بیشتر معترضان را دادند.

جاوید رحمان افزود:”با گذشت بیش از پنج هفته از آغاز تظاهرات، واکنش خشونت آمیز و بی‌وقفه نیروهای امنیتی، منجر به کشته شدن دستکم ۲۱۵ نفر از جمله دهها کودک و بازداشت ۶۳۸ معترض در کردستان شده است.”

وی با اشاره به حمله نیروهای امنیتی به مدارس گفت: “وزیر آموزش و پرورش روز ۱۱ اکتبر تأیید کرد که تعداد نامعلومی از دانش آموزان پس از دستگیری به اتهام شرکت در تظاهرات ضددولتی به «مراکز روانشناسی» فرستاده شده‌اند. کمیته حقوق کودک گزارش کرده که بسیاری از خانواده‌ها تحت فشار قرار گرفته‌اند تا با اعترافات دروغین و اعلام این که فرزندشان خودکشی کرده، نیروهای امنیتی را تبرئه کنند.”

جاوید رحمان همچنین در ادامه گزارش خود از بازداشت و زندانی شدن هزاران مرد، زن و کودک، از جمله ده‌ها مدافع حقوق بشر، ۱۷۰ دانشجو، ۱۶ وکیل، ۵۹۰ فعال جامعه مدنی و دستکم ۳۸ روزنامه‌نگار در هفته‌های گذشته خبر داد.

جاوید رحمان همچنین به عدم پاسخگویی مسئولان ستار حقوق بشر سازمان ملل با نامه ها و مکاتبات وی واکنش نشان داد و بار دیگر بر نقش و مسئولیت جامعه بین‌المللی در رسیدگی به معافیت از مجازات نقض حقوق بشر در ایران تأکید کرد و خواستار ساز و کار مستقل تحقیق در مورد تمامی موارد نقض حقوق بشر منتهی به مرگ مهسا امینی و رویدادهای پس از آن شد.

پیشتر نیز در تاریخ ۲ شهریور ماه ۱۴۰۱، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت حقوق بشر در ایران را ارائه کرده بود.‌

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.