•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت و بلاتکلیفی ۲ شهروند و آزادی ۵ تَن دیگر با تودیع وثیقه

0
75

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۵دی ماه ۱۴۰۱، محنا کاملی، ساکن شرق تهران، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ بازداشت و در بلاتکلیفی بسر می برد. همچنین، یک شهروند معترض (هویت نامشخص) در شهرستان علی آباد کتول، اوسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌ از سوی دیگر، مجتبی حفیظیان، زهره رحمانی، اکبر یوسفی، اقبال فرجی و موسی بهاردوست، شهروند بازداشت شده در شهرهای یاسوج، ملکان، بانه و مهاباد، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام‌با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۵ دی ماه ۱۴۰۱، محنا کاملی، متولد: ۱۳۷۷، ساکن شرق تهران و محبوس در زندان اوین، علیرغم گذشت ۳۴ روز از تاریخ دستگیری در وضعیتی بلاتکلیف بسر می برد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”با توجه به اینکه محنا کاملی از ناحیه پا نورد اصابت گلوله قرار گرفته بود محل زخم پای وی دچار عفونت شده و از سوی دیگر دست او هم با شکستگی مواجه و در حال حاضر گچ گرفته شده است.”

این منبع مطلع خاطرنشان کرد:”با توجه به وضعیت نامناسب جسمی محنا کاملی در تاریخ ۲۴ دی ماه جهت انجام عمل جراحی برای پیوند پوست منتقل شد و خانواده اش به علت نگرانی از وضعیت وی به بیمارستان مراجعه کردند اما ماموران همراه اجازه ملاقات به آنها ندادند.”

لازم به ذکر است، محنا کاملی، در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

افزون براین؛ امروز یکشنبه ۲۵ دی ماه ۱۴۰۱، اکبر یوسفی و اقبال فرجی، دو شهروند اهل شهرستان ملکان از توابع استان آذربایجان شرقی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام از زندان شهرستان مراغه آزاد شدند.

علیرغم آزادی اقبال فرجی و اکبر یوسفی با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهامات آنها اطلاعی حاصل نشده است.

لازم به اشاره است، اکبر یوسفی، در تاریخ ۲۹ آذرماه و اقبال فرجی هم در تاریخ ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱، در شهرستان ملکان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس به زندان شهرستان مراغه منتقل شده بودند.

در خبری دیگر، روز پنجشنبه ۲۲ دی ماه ۱۴۰۱، مجتبی حفیظیان، فعال مدنی، ساکن شهرستان دهدشت از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد و محبوس و بلاتکلیف در زندان مرکزی شهر یاسوج، پس از اتمام مراحل بازجویی و بازپرسی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”آزادی مجتبی حفیظیان، پس از تفهیم اتهام و با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲ میلیارد تومان از زندان‌ مرکزی یاسوج صورت گرفته است.”

لازم به اشاره است، مجتبی حفیظیان، در تاریخ ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۱، توام با ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیز، توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به بازداشتگاه اداره اطلاعات در شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد منتقل و پس از سپری کردن دوران بازجویی، در تاریخ ۲۲ آذر ماه ۱۴۰۱، به زندان مرکزی این شهر منتقل شده بود.‌

خبرگزاری مهر هم در خبری افزود؛ امروز یکشنبه ۲۵ دی ماه ۱۴۰۱، حسین نوروزی، فرمانده انتظامی شهرستان علی آباد کتول از بازداشت یک شهروند به اتهام (تشویش اذهان عمومی) و از تشکیل پرونده قضایی بر علیه وی خبرداد.

فرمانده انتظامی علی آباد کتول در تشریح این خبر مدعی شد: “در پی انتشار فراخوان برای تشویش اذهان عمومی توسط فردی در فضای مجازی، بررسی موضوع در دستور کار ماموران پلیس فتا و امنیت عمومی قرار گرفت. در این راستا ماموران با رصد و پایش فضای مجازی متهم را شناسایی و پس از هماهنگی قضایی وی را دستگیر کردند.”

این مقام‌ امنیتی در شهرستان علی آباد کتول همچنین افزود: “متهم پس از بازداشت به مراجع قضایی معرفی شد.”

در این گزارش به هویت فرد بازداشتی اشاره نشده است.

کُردپا نیز با انتشار اخباری کوتاه افزود؛ طی روزهای اخیر، موسی بهاردوست، متولد: ۱۳۶۷، فرزند: عثمان، ساکن شهرستان مهاباد، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، پس از طی مراحل بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

براساس این گزارش‌، آزادی موسی بهاردوست با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان صورت گرفته است.

لازم به اشاره است، موسی بهاردوست، پس از بازداشت در جریان برگزاری اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در مهاباد سپس جهت بازجوئی به بازداشتگاه مرکزی یکی از ارگانهای امنیتی در ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی منتقل و پس از اتمام مراحل بازجویی به زندان مهاباد منتقل شده بود.

در خبری دیگر، امروز یکشنبه ۲۵ دی‌ماه ۱۴۰۱، زهره رحمانی، اهل شهرستان بانه از توابع استان کردستان، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.

علیرغم آزادی زهره رحمانی با تودیع وثیقه اما تاکنون از دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این فعال مدنی اطلاعی حاصل نشده است.

لازم به ذکر است، زهره رحمانی، در تاریخ ۷ دی‌ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان بانه، بازداشت و به بازداشتگاه‌ یکی از ارگانهای امنیتی در این شهرستان منتقل شده بود. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با پرونده سازی و براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و همراهی دستگاه قضایی بر علیه آنها، ناقض ماده ۱۹اعلامیه جهانی و ماده ۱۹میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هازندان مهابادفعالین حقوق بشر در ایرانبانهاستان کهگیلویه و بویراحمدمحرمیت از حق درمان زندانیان در ایرانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کرد ایرانبازداشت شهروندان کرد در اشنویهکهگیلویه بویر احمداعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱اکبریوسفیزهره رحمانینارمک تهرانیاسوجشهرستان یاسوجنقض گسترده حقوق بشر در ایرانتظاهرات سراسریاحضاروبازداشت شهرونداننقض آشکار حقوق بشر در ایرانکهگیلویه بویراحمدیاسوج کهگیلویه بویراحمدتظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱اکبر یوسفیبازداشت شهروندان کورد در کامیارانمحناکاملیمحرومیت از حق درمان زندانیمحرومیت از حق درمانفعال حقوق بشر در ایرانبازداشت شهروندان کورد در ایرانتظاهرات سراسری در ایرانحق درمان بیماری زندانیانسلول انفرادی زندان مهاباداستان کهگیلویه بویراحمدتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریاعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱موسی بهاردوستمحنا کاملیشهرستان بانهبازداشت شهروندانبیمارستان طالقانیناقضین حقوق بشر در ایرانعلی آباد کتولحق درمان بیماریفرمانده انتظامی علی آباد کتولکهگیلویه بویداحمدتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱دادگاه انقلاب شهرستان بانهیاسوج کهگیلویه و بویراحمدفعالان حقوق بشر در ایرانزندان مرکزی یاسوجاعتراضات سراسریبازداشت شهروندان معترضدادستان علی آباد کتولکهگیلویه و بویر احمدشهرستان مهاباد،کهگیلویه،اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱بازداشت شهروندان کورد در مهاباداقبال فرجیدهدشت کهگیلویه و بویراحمدحقوق بشراستان کهگیلویه و بویر احمدزندان یاسوجحق درمانآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع وثیقهکهگیلویه و بویراحمدنقض حقوق بشر ایرانگچساران کهگیلویه و بویر احمداعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱بازداشت شهروندان کرد مهابادتظاهرات سراسری۱۴۰۱،زهره رحمانی فعال مدنیتهرانمهابادبازداشت شهروندان کردمدافعان حقوق بشر در ایرانشهرستان دهدشتزندان شهرستان مهاباددادگاه کیفری شهرستان بانهتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱تظاهرات سراسری ۱۴۰۱آزادی با تودیعمجتبی حفیظیانتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱زهره رحمانی شهرستان بانهفعال مدنیشهرستان مهابادحقوق بشر ایراندهدشتاداره اطلاعات شهرستان بانهبازداشت شهروندان کرد در ایراناعتراضات سراسری ۱۴۰۱روستای علی آبادتظاهرات سراسری،اعتراضات سراسری مهربازداشت شدگان تظاهرات سراسرینارمک

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.