•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بازداشت شهروندان در جریان تجمعات اعتراضی قزوین

0
38

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳۱شهریور ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان قزوین جمعی از شهروندان معترض را بازداشت و به زندان این شهر منتقل کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، امروز پنجشنبه ۳۱ شهریورماه۱۴۰۱، ابوالحسن کبیری، معاون سیاسی امنیتی استاندار قزوین از بازداشت چند تن از شهروندان در جریان تجمعات اعتراضی به جان باختن مهسا امینی و تشکیل پرونده قضایی برای آنها خبر داد.‌

این فرد مسئول در استانداری قزوین مدعی شد:”از جمله اتهامات این افراد (اغتشاش)، (تخریب اموال عمومی) و (تلاش برای ایجاد ناامنی) است و همه این افراد پس از بازداشت با صدور قرار قضائی به زندان مرکزی قزوین منتقل شدند.”

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان حکومت ایران از تجمعات اعتراضی با عنوان (اغتشاش) و به شهروندان معترض القابی مثل (اغتشاشگر) داده می شود.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.