•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

بازداشت یک شهروند در نوشهر به اتهام ارتباط با شبکه های مخالف نظام

0
49

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۸دی ماه ۱۴۰۱، ماموران نیروی انتظامی در شهرستان نوشهر از توابع استان مازندران یک شهروند را تحت عنوان (ارتباط با گروه‌های معاند) بازداشت کردند.

به گزارش، حقوق بشر در ایران به نقل از رُکنا، امروز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، سرهنگ‌ اکبر درویشی، فرمانده انتظامی شهرستان نوشهر از بازداشت یک شهروند به اتهام(ارتباط با گروه‌های معاند) و از تشکیل پرونده قضایی برای وی خبر داد.

فرمانده انتظامی شهرستان نوشهر در تشریح این خبر مدعی شد؛”پس از هماهنگی قضائی، متهم مورد نظر دستگیر و با تحقیقات صورت گرفته مشخص شد این فرد از سال ۱۴۰۰ ارتباط خود را با (شبکه های معاند) از طریق فضای مجازی آغاز و در این مدت فعالیتهای گسترده ای در خصوص (تشویش اذهان عمومی) داشته است.”

این مقام انتظامی در شهرستان نوشهر تشریح کرد:”متهم ۴۸ ساله به (ارتباط با شبکه های معاند) اقرار کرد و با تشکیل پرونده به مرجع قضائی معرفی شد.” 

لازم به توصیح است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری رسانه ها و مسئولان حکومت جمهوری اسلامی در ایران به احزاب، گروه‌ ها و رسانه هایی که مطابق نظر و میل آن حکومت رفتار و فعالیت نمی کنند لقب (رسانه های معاند)، (شبکه های معاند) و یا (احزاب معاند) می‌دهند. 

بازداشت، احضار و پرونده سازی بر علیه شهروندان ذیل عنوان اتهامی (ارتباط با شبکه ها و یا رسانه های مخالف نظام) به مثابه سرکوب آزادی بیان و اندیشه و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد، بر حق افراد در انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.