•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۲ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

گزارشی از بازداشت و بلاتکلیفی ۴ شهروند در نقاط مختلف کشور

0
53

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، فروتن گرگانی و فخرالدین فاتحی، شهروندان ساکن شهرستان کامیاران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین، پیام‌ باستانی پاریزی و علی شادی، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، پیام‌ باستانی پاریزی، زندانی سیاسی پیشین، ساکن تهران، علیرغم گذشت ۱۱۹ روز از تاریخ دستگیری در زندان تهران بزرگ بطور بلاتکلیف محبوس و از حقوق اولیه یک متهم برای تسریع در تعیین وضعیت محروم است.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”در حالی که آقای باستانی می‌بایست برای تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱، به دادگاه اعزام می شد و این احضار از ۷ روز قبل به وی در زندان تهران بزرگ ابلاغ شده بود اما در پی ممانعت مسئولان زندان تهران بزرگ از اعزام وی به دادگاه، این اقدام از طرف دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی و رئیس دفتر دادگاه نیز بی پاسخ ماند و با توجه به اینکه مسئولان قضایی از پذیرش وکیل انتخابی برای پرونده پیام باستانی سر باز می زنند وی در بلاتکلیفی است.” 

لازم به اشاره است، پیام‌ باستانی پاریزی، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، در تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجویی و بازپرسی در نهایت به زندان تهران بزرگ منتقل شد. 

وی پیشتر هم در جریان اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل قضایی و سپری کردن دوران حبس خود آزاد شده بود. 

افزون بر این، امروز شنبه ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، علی شادی، شهروند اهل تبریز که از چندی پیش توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شد در بلاتکلیفی بسر می برد. 

به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده علی شادی در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”چندین مرحله به بازپرسی در دادسرای تبریز مراجعه کردیم و پازپرس پرونده می گوید هنوز پرونده به وی جهت‌ تفهیم اتهام ارجاع نشده و همچنین ما در خواستی را برای تبدیل قرار قضایی از بازداشت به وثیقه ارائه کردیم اما بازمرس مجددا گفت باید بازجوئی ها به اتمام برسد و این در حالی است که علی شادی از ۲ هفته قبل تحت بازداشت است و فقط ۱ بار تماس تلفنی خیلی کوتاه با خانواده خود داشته است.” 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مصادیق حقوقی اتهاماتی که‌ منجر به بازداشت علی شادی شده اطلاعی در دست نیست. 

لازم به ذکر است، علی شادی، در تاریخ ۱۴ دی ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود واقع در در سه راهی امین شهر تبریز بازداشت شد. 

کُردپا هم‌ با انتشار اخباری کوتاه اعلام کرد؛ روز جمعه ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱، فروتن گرگانی، متولد: ۱۳۶۱، ساکن روستای ماراب از توابع شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت، مصادیق حقوقی اتهامات و نام ارگان بازداشت کننده فروتن گرگانی اطلاعی حاصل نشده است. 

در خبری دیگر، روز سه شنبه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، فخرالدین‌ فاتحی، ساکن شهرستان کامیاران از توابع استان کردستان، پس از بازداشت توسط ماموران امنیتی در این شهرستان، به مکان نامعلومی منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از وضعیت حقوقی پرونده و مکان نگهداری فخرالدین فاتحی اطلاعی در دست نیست. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و گسترش ارعاب و تهدید به شهروندان، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.‌

برچسب هابازداشت شهروندانبلاتکلیفی زندانیکردستان احزاب کوردیسرکوب احزاب کورد مخالف نظامعضویت در احزاب کرد مخالف نظامسرکوب احزاب کردبازداشت شهروندان کورد در مریوانپیام‌باستانی پاریزیبازداشت شدگان اعتراضات آبان۱۴۰۱بازداشت شدگان اعتراضات آبانتظاهرات سراسری فردیسحقوق بشربازداشت شهروندان کرداحزاب کرداحزاب کرد مخالف نظامبازداشت شهروندان معترضاحزاب کرد سیاسی در ایراناحضار و بازداشت شهروندانحقوق بشر در ایران،پیام باستانی پاریزیبازداشت شدگان اعتراضات مهر ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتتظاهرات سراسری تهرانبلاتکلیفیاحزاب کورد در ایراناحزاب کردمخالف نظاماحزاب کرد مخالفهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظاماحضاروبازداشت شهروندانزنان زندانی سیاسی،بازداشت شدگان اعتراضاتتظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری۱۴۰۱،فروتن گرگانیاحزاب کرد ایرانکامیاراناحزاب کوردی در ایرانبلاتکلیفی در بازداشتاحزاب کرد مخالف نطامهمکاری با احزاب کرد مخالف نظاماحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیزندان تهران بزرگ،تظاهرات سراسری ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱فخرالدین فاتحیاستان کردستاناحزاب کوردهمکاری با احزاب کوردحقوق بشر ایراناحزاب کرد نخالف نظاماقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانکامیاران کردستانتظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات سراسریبازداشت شهروندان کرد در کامیارانشهرستان کامیارانبلاتکلیفی افراد بازداشتیهمکاری با احزاب کوردیاحزاب کورد مخالف نظامتظاهرات سراسریهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کرد در ایرانبازداشت بلاتکلیفتظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱بلاتکلیفی در زندانبازداشت شهروندان کورد در کامیارانبازداشت شدگان اعتراضات دی ۱۴۰۱فعالین حقوق بشر در ایرانارتباط با احزاب کوردبازداشت بلاتکلیفیتظاهرات سراسری در ایرانبازداشت شدگان اعتراضات آبان ماهبازداشت شهروندان کرد ایرانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱بلاتکلیفی بازداشت شدگانبازداشت شهروندان کورد در مهابادعلی شادیبازداشت و بلاتکلیفیبلاتکلیفی افراد بازداشت شدهبلاتکلیفی افراد در بازداشتبازداشت شهروندان کورد در ایرانهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامبازداشت شهروندان کوردمحاکمه و بلاتکلیفیپیام باستانیتظاهرات سراسری،اعدام بازداشت شدگان اعتراضاتبازداشت شدگان اعتراضات پیرانشهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.