•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

ایمان دستیار، فعال مدنی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
46

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، ایمان دستیار، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان شهر یاسوج آزاد شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، ایمان دستیار، فعال مدنی محبوس و بلاتکلیف در زندان یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی ایمان دستیار، پس از اتمام مراحل بازجویی و سپس بازپرسی در شعبه ۷ دادسرای عمومی و انقلاب شهر یاسوج صورت گرفته و این فعال مدنی باید در انتظار دریافت ابلاغیه دادرسی خود باشد.

لازم به اشاره است، ایمان دستیار، در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱، پس از احضار به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهر یاسوج به ریاست بازپرس ساعد عارف نسب، بازداشت و به زندان این شهر منتقل شده بود.‌

علیرغم آزادی ایمان دستیار با تودیع وثیقه اما از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به وی اطلاعی حاصل نشده است.

ایمان دستیار، در مهر ماه ۱۴۰۱، مرتبط با اعتراضات سراسری، توسط نیروهای امنیتی در شهر یاسوج بازداشت و پس از مدتی کوتاه آزاد شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و گسترش ارعاب و تهدید به شهروندان، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.‌

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.