•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۳ مهر , ۱۴۰۱
یکشنبه, سپتامبر 25

بازداشت دو فعال دانشجویی در تهران و مشهد

0
44

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳۱شهریور ماه ۱۴۰۱،ماموران امنیتی در شهرهای تهران و مشهد دو تن از فعالان دانشجویی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانال تلگرامی دانشجویان متحد، امروز پنجشنبه ۳۱شهریور ماه ۱۴۰۱، بردیا شکوری، دانشجوی رشته اقتصاد در دانشگاه تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

همچنین، صبح امروز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، علیرضا صابریان، فعال دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، ماموران امنیتی پس از بازداشت این ۲ فعال دانشجویی در شهرهای تهران و مشهد آنها را به مکان نامعلومی منتقل کرده و از وضعیت و مکان نگهداری آنها اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، علیرضا صابریان، دبیر انجمن اسلامی در دانشگاه علوم پزشکی شهر مشهد است.‌

همچنین، بردیا شکوری فرد نیز، دانشجوی سال دوم رشته اقتصاد در دانشگاه تهران است.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در دانسگاهها و مراکز آموزش عالی و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.