جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

فرشاد احمدی برای تحمل حبس بازداشت و به زندان اوین منتقل شد

0
148

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۷بهمن ماه ۱۴۰۱، فرشاد احمدی، پس از مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای زندان اوین بازداشت و برای تحمل حبس به این زندان منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۲۶ دی ماه ۱۴۰۱، فرشاد احمدی، اهل دهلران از توابع استان ایلام و ساکن تهران، پس از مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای ناحیه ۳۳ تهران برای تحمل حبس خود بازداشت و به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شد.‌ این زندانی سیاسی در حال سپری کردن دوران حبس ۱ سال و ۶ ماه خود است. 

به نقل از یک‌ منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”پس از ابلاغ حکم صادره بدوی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و اعلام تسلیم‌ به رای و کاهش یک چهارم از مجموع ۲ سال حبس تعزیری، فرشاد احمدی برای تحمل حبس بازداشت به زندان اوین‌ منتقل شد.”

لازم به اشاره است، فرشاد احمدی، در تاریخ ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهام (اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی) به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و ۵ سال حبس تعلیقی محکوم شد.

پس از ابلاغ حکم و اعلام تسلیم به رای و کاهش یک چهارم از ۲ سال حبس تعزیری تحمل ۱ سال و ۶ ماه حبس برای فرشاد احمدی لازم به اجرا شد. 

لازم به ذکر است، فرشاد احمدی، در ادیبهشت ماه ۱۴۰۱،‌ در تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی در تاریخ ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه آزاد شد.

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با توجه به سناریو سازی ارگانهای امنیتی و همراهی دستگاه قضایی، ناقض ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده