جمعه , ۰۴ فروردین , ۱۴۰۲
جمعه, مارس 24

بازداشت کاوه سلیمی از پیروان آئین یارسان در استان کرمانشاه

0
87

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در استان کرمانشاه، کاوه سلیمی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، کاوه سلیمی، متاهل و دارای ۲ فرزند، از پیروان آئین یارسان، ساکن استان کرمانشاه، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت کاوه سلیمی، در پی یورش ماموران سپاه پاسداران به منزل خانوادگی وی صورت گرفته و ماموران برخی لوازم شخصی وی را پس از تفتیش منزل توقیف کردند.

لازم به اشاره است، کاوه سلیمی، اخیرا هم پس از احضار تلفنی به اداره نظارت و پیگیری سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در استان کرمانشاه و چند ساعت بازجویی آزاد شده بود. 

تا لحظه انتشار این خبر، از دلیل بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به کاوه سلیمی اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب اقلیت‌های مذهبی و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی بر آنها به سبب باورهای مذهبی آنها ناقض ماده ۲، ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی متهم به وکیل در یک فرآیند دادرسی از زمان بازداشت تا لحظه صدور حکم، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافعالیت اقلیتهای مذهبیمجمع مشورتی یارسانمحاکمه اقلیتهای مذهبیمحرومیت از حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبینقض حقوق اقلیتهای مذهبی در ایراننقض حقوق شهروندی اقلیتهای مذهبیوبسایت آئین یارسانیارسانیارسان در ایرانکاوه سلیمیپیوران سایر ادیانپیروان آیین یارسان در جمهوری اسلامیپیروان آئین یارسانپیروان آئین یارسان در ایرانپیروان سایر ادیان ایر انآیین یارسانآیبن‌یارسانآئین یارسان در ایراناقلیتهای مذهبی در کوردستاناقلیتهای مذهبی در ایراناقلیتهای مذهبی در جمهوری اسلامیاطلاعات سپاهبازجوییبازجوئیبازداشتبازداشت اقلیتهای مذهبیبازداشت بی خبریبازداشت بیخبریبازداشت بازجوییجامعه یارسانیحقوق پیروان سایر ادیان در ایرانحقوق بشرحقوق بشر ایرانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی یارسانحقوق شهروندی در ایرانسپاه استان کرمانشاهسرکوب پیروان آئین یارسان در ایرانسرکوب پیروان سایر ادیان در جمهوری اسلامیشهروندان یارسانیشهروندان آئین یارسان در ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.