یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

محکومیت فرهاد پاکروح مزرعه به جزای نقدی توسط دادگاه تجدیدنظر

0
60

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی با صدر دادنامه ای فرهاد پاکروح مزرعه را به جزای نقدی محکوم کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، فرهاد پاکروح مزرعه، ساکن تبریز، پس از محاکمه در شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی، به پرداخت ۱۰۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد. 

براساس این گزارش، حکم صادره به فرهاد پاکروح مزرعه، ابلاغ و پرونده او به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب تبریز ارجاع شده است. 

لازم به اشاره است، فرهاد پاکروح مزرعه، اوایل دی ماه ۱۴۰۱،‌توسط شعبه دادگاه انقلاب تبریز، از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق انتشار تصاویر و مطالب مخالف نظام در فضای مجازی) به تحمل ۴ ماه حبس تعزیری و ۲ سال منع خروج از کشور محکوم و گوشی تلفن‌ همراه وی نیز توقیف شده بود. 

فرهاد پاک روح مزرعه، در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۱، با دریافت تماس تلفنی به جلسه بازپرسی در شعبه ۱۵ دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار و پس از حضور در دادسرا و طی مراحل بازپرسی و تفهیم اتهام بازداشت و در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۱۴۰۱، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان از زندان مرکزی تبریز آزاد شد.

فرهاد پاک روح مزرعه، پیشتر هم به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز خود مرتبط با آزادی بیان و اندیشه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از مدتی با تودیع وثیقه آزاد شده بود.‌

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات مدنی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.