چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

بازداشت افرادی در ۵ استان مرتبط با مسمومیت دانش آموزان

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در چندین استان شماری از شهروندان را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از صداوسیما،‌ امروز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، سیدمجید میراحمدی، معاون سیاسی امنیتی وزیر کشور از بازداشت شماری از شهروندان مرتبط با مسمومیت های سریالی دانش آموزان خبر داد. 

معاون سیاسی امنیتی وزیر کشور، ضمن اعلام این خبر در تشریح آن مدعی شد:”با توجه به پیگیریهای صورت گرفته در ۵ استان تعدادی از افراد پس از شناسایی، بازداشت شدند و این افراد دوران بازجویی خود را سپری می کنند.” 

در این گزارش، به اسامی و یا استانهایی که افراد مذکور در آنها بازداشت شدند اشاره نشده است. 

لازم به اشاره است، مسمومیت زنجیره‌ای دختران دانش‌آموز در ایران از ۳ ماه پیش آغاز شده اما در روزها و هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده است. 

اولین خبر در خصوص مسمومیت دانش آموزان، از دو مدرسه در شهرک صفادشت از توابع شهرستان ملارد در غرب استان تهران منتشر شد. دانش‌آموزان دختر در دو مدرسه دبیرستان عصمت و دبستان حجت پس از استشمام بوی گاز، مسموم و به بیمارستان منتقل شدند.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.