سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

تداوم بازداشت و بیخبری از وضعیت غلامرضا محمدی

0
86

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۱، علیرغم گذشت چند روز از بازداشت غلامرضا محمدی در تهران از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، غلامرضا محمدی، ساکن استان تهران، در حال که به قصد حضور در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در تهران حاضر شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”بازداشت آقای محمدی پس از آن صورت گرفت که وی به همراه زرتشت احمدی راغب، دیگر فعال مدنی به قصد حضور در تجمع اعتراضی مقابل ساختمان مجلس به رفته بودند و تا به امروز از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.” 

این منبع مطلع افزود:”غلامرضا محمدی از بیماری نارسایی کلیه، دیابت و بیماری قلبی در رنج است و پس از بازداشت دسترسی وی با داروهایش قطع شده و خانواده وی علیرغم پیگیریهای بسیار پاسخی دریافت نکردند.” 

لازم به اشاره است، مسمومیت زنجیره‌ای دختران دانش‌آموز در ایران از ۳ ماه پیش آغاز شده اما در روزها و هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده است. 

اولین خبر در خصوص مسمومیت دانش آموزان، از دو مدرسه در شهرک صفادشت از توابع شهرستان ملارد در غرب استان تهران منتشر شد. دانش‌آموزان دختر در دو مدرسه دبیرستان عصمت و دبستان حجت پس از استشمام بوی گاز، مسموم و به بیمارستان منتقل شدند.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.