چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

گزارشی از آخرین وضعیت سجاد مرادی وندان در زندان مرکزی ایلام

0
76

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، سجاد مرادی وندان، اهل شهرستان آبدانان و محبوس در زندان مرکزی ایلام در بلاتکلیفی بسر می برد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا،‌ امروز چهارشنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، سجاد مرادی‌وندان، اهل شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف بسر می برد. 

به گفته یک منبع مطلع:”سجاد مرادی‌وندان، از تاریخ ۲۳ اسفند ماه ۱۴۰۱، در اعتراض به عدم رسیدگی به پرونده‌اش در زندان مرکزی ایلام با دوختن لب‌های خود اعتصاب غذا کرده است.” 

لازم به اشاره است، سجاد مرادی‌وندان، در تاریخ ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۱،‌ در شهرستان مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در استان ایلام و طی مراحل بازجویی در نهایت به زندان مرکزی ایلام منتقل شد. 

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی سجاد مرادی‌وندان، در حالی ادامه دارد که مسئولان بازپرسی دادسرای استان ایلام از پذیرش وثیقه برای آزادی موقت وی امتناع کردند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.