سه شنبه , ۰۸ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 29

کیفرخواست صادق زیباکلام و آذر منصوری صادر شد

0
72

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۱، شعبه بازپرسی دادسرای تهران، کیفرخواست صادق زیباکلام و آذر منصوری را صادر و پرونده این شهروندان را به دادگاه ارجاع کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایسنا، امروز چهارشنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۴۰۱،‌علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور کیفرخواست برای صادق زیباکلام – استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و آذر منصوری – فعال سیاسی، پس از تشکیل جلسه تفهیم اتهام، در دادسرای تهران خبر داد. 

دادستان عمومی و انقلاب تهران در تشریح این خبر، به صدور قرار جلب به دادرسی برای صادق زیباکلام و آذر منصوری، ضمن انجام تحقیقات (بازپرسی) از این ۲ شهروند، پیرامون (توئیت‌های صادق زیباکلام و آذر منصوری درباره بدحالی دختران دبیرستانی)منتقد خبرداد. 

دادستان تهران گفت:”پرونده نامبردگان با صدور کیفرخواست جهت رسیدگی به دادگاه ارسال شده است.” 

لازم به اشاره است، در تاریخ ۱۱ اسفند ماه ۱۴۰۱، صادق زیبا کلام و آذر منصوری، پس از شکایت دادستان تهران با پرونده سازی و ارجاع پرونده آنها به دادگاه مواجه شده بودند.  

صادق زیباکلام، پیش از این هم اوایل آذرماه ۱۴۰۱، در خصوص اظهار نظر و انتشار توئیتهایی پیرامون اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، جهت ارائه پاره ای از توضیحات به دادستانی تهران احضار و مورد تفهیم اتهام قرا گرفت و اویل دی ماه ۱۴۰۱، قرار منع تعقیب وی از سوی شعبه ۹ بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه در تهران صادر شده بود. 

صادق زیباکلام، پیش از این هم به دفعات در پی ابراز نظر و با انتشار دیدگاههای سیاسی عقیدتی خود در فضای مجازی و یا در میان افرادی که در سخنرانی های وی حضور داشتند با احضار، ارعاب و پرونده سازی مواجه شده بود.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.