دوشنبه , ۰۷ فروردین , ۱۴۰۲
دوشنبه, مارس 27

بازداشت احسان خارکوهی در زاهدان توسط نیروهای امنیتی

0
44

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۷ اسفند ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان،‌ یک شهروند را بازداشت کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کمپین فعالین بلوچ،‌ روز جمعه ۲۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، احسان خارکوهی، فرزند: پسند، فاقد اسناد هویتی، ساکن زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شد. 

براساس این گزارش، بازداشت احسان خارکوهی، در جریان راهپیمایی اعتراضی پس از برگزاری نماز جمعه در زاهدان صورت گرفته است. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به احسان خارکوهی اطلاعی در دسترس نیست. 

محرومیت شهروندان از حق برخورداری از اسناد هویتی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.