•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

محمد نوری، فعال دانشجویی بازداشت شد

0
34

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱ مهرماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، محمد نوری، دانشجوی دانشگاه پلی تکنیک را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانال تلگرامی دانشجویان متحد، روز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، محمد نوری، فعال دانشجویی و دانشجوی رشته برق در دانشگاه پلی تکنیک تهران، توسط نیروهای امنیتی در مقابل محل سکونت خود بازداشت شد.‌

براساس این گزارش، ماموران امنیتی پس از بازداشت این‌ فعال دانشجویی، وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

محمد نوری، از لحظه بازداشت امکان دسترسی به وکیل و با برقراری تماس با نزدیکان خود را از دست داده است.‌

این فعال دانشجویی از سال ۱۳۹۵ در رشته مهندسی برق در دانشکده پلی تکنیک تهران تحصیلات عالیه خود را آغاز کرد و در کنار تحصیل، دبیر پیشین انجمن صنفی دانشجویان در دانشگاه پلی تکنیک تهران نیز بوده است.‌

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.