•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۵ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

گزارشی از ششمین روز اعتراضات سراسری به جان‌ باختن مهسا امینی

0
43

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳۱شهریور ماه ۱۴۰۱، ششمین روز از اعتراضات سراسری به جان باختن مهیا امینی، در بیش از ۴۰ شهر کشور علیرغم گسترش فضای سرکوب و ارعاب ادامه پیدا کرد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، اعتراضات سراسری در واکنش به جان باختن مهسا (ژینا) امینی، در پی عملکرد “گشت ارشاد” و نیروی انتظامی در حالی ادامه پیدا کرد که فضای امنیتی به شدت افزایش پیدا کرد و میزان سرکوب شهروندان از سوی ارگانهای امنیتی روند رو به افزایش به خود گرفته است.‌ نیروهای امنیتی برای سرکوب شهروندان معترض با استفاده تفنگ‌های ساچمه ای، گاز اشک آور و اسلحه های جنگی استفاده میکنند. میزان دسترسی شهروندان به اینترنت برای کردش آزاد اطلاعات از طریق شبکه های اجتماعی به شدت محدود شده که از جمله آن تداوم فیلترینگ اینستاگرام و واتس اپ بوده است. همچنین، در جریان ابن اعتراضات تعداد بسیاری از شهروندان، روزنامه نگاران و فعالان مدنی در شهرهای مختلف کشور توسط ارگانهای امنیتی بازداشت شدند.‌

براساس این گزارش، شهروندان معترض از حدود ساعت ۵ عصر اعتراضات مدنی خود را با تجمع در مناطق مرکزی شهرها و یا برخی استان‌ها آغاز کردند و با سردادن شعارهایی از قبیل(مرگ بر خامنه ای)، (مرگ‌بر دیکتاتور)، (ننگ بر این سیستم مردم فریب)، (خامنه ای قاتله ولایتش باطله)، نارضایتی خود را از روند جاری در کشور از جمله عملکرد (گشت ارشاد) ابراز کردند.‌

همچنین، شهروندان معترض در شهرهای سنندج و برخی دیگر شهرهای استان کردستان با تجمع و میدود کردن خیابانها با سردادن شعارهای اعتراض نسبت به وضع موجود معترض شدند و در مقابل ماموران امنیتی با همراهی نیروهای لباس شخصی، با بکارگیری باتوم، اسلحه های ساچمه ای، گاز اشک آور و هجوم به شهروندان بی دفاع در صدد سرکوب آنها برآمدند.‌

یک‌منبع مطلع در تشریح وضعیت امنیتی در شهر سنندج به حقوق بشر در ایران گفت: “فضا شدیدا امنیتی بود. تنها نیروی پلیس و چند برابر آن نیروی امنیتی در خیابان ها بود. اینترنت هم تقریبا قطع بود و به دشواری امکان اتصال وجود داشت.”

همچنین، فردی دیگر از تهران در خصوص وضعیت اعتراضات در پایتخت ایران به حقوق بشر در ایران گفت: “جو امشب کاملا امنیتی بود. معترضین میتوانستند در گروه های کوچک تجمع کنند اما اکثر مردم با ماشین بودند. نیروها اعم از لباس شخصی، انتظامی و گارد ویژه و موتوسوارها به شکل سنگین حضور داشتند. نارمک هم درگیری شدیدی شکل گرفته و معترضان به شدت سرکوب شده اند. حتی برای سرکوب در کوچه پس کوچه ها هم اشک آور میزدند.”

همچنین، ارگانهای امنیتی از جمله وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعیه ای ضمن ادعای غیرقانونی بودن این اعتراضات مدنی شهروندان را تهدید کرده که در صورت حضور در این اعتراضات و بازداشت با تشکیل پرونده قضایی مواجه خواهند شد و از سوی دیگر برخی شهروندان با دریافت پیامک های تهدبدآمیز از طرف ستاد خبری وزارت اطلاعات در خصوص منع حضور در این اعتراضات اخطار دریافت کردند.‌

براساس اعلام خبرگزاری فارس، وابسته به ارگانهای امنیتی ایران: “تصمیم محدودسازی و کاهش پهنای باند اینترنت در ایران در پی تصمیم شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است.”

همزمان تصاویری از اعترافات اجباری یک زن جوان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که گفته میشود متعلق به فردی است که در یکی از تجمعات اعتراضی در کرمان، اقدام به کوتاه کردن موهای خود کرده است. همچنین بر اساس ویدیویی دیگر که توسط رسانه های نزدیک به نهادهای امنیتی منتشر شده است، یکی از شهروندان بازداشتی در اصفهان مجبور به اعترافات اجباری شده است.

طی روز جاری نیز نت بلاکس با انتشار مطلبی در سایت خود، از قطع اینترنت تلفن همراه در ایران خبر داد.

اختلال در شبکه اینترنت باعث مختل شدن روند اطلاع رسانی از وقایع جاری در کشور شده است.

همچنین، در جریان این اعتراضات تعداد بسیاری از شهروندان توسط ارگانهای امنیتی بازداشت شده و با در جربان تجمعات مورد اصابت گلوله های ساچمه ای قرار گرفته و زخمی شدند.‌

همچنین سازمان حقوق بشر ایران، از جان‌ باختن دستکم ۱۱ نفر در جریان اعتراضات آمل خبر داد اما با توجه به وسعت فضای سرکوب و ارعاب در داخل کشور هنوز هویت این افراد احراز نشده و تلاش حقوق بشر در ایران برای شناسایی افراد مذکور در جریان است.‌

پیش از این نیز، شهرام کرمی، دادستان کرمانشاه از جان باختن ۲ سهروند در جریان اعتراضات مدنی در این شهر و رخمی شدن ۲۵ شهروند و نیروی امنیتی در این شهر طی پنجمین روز اعتراضات سراسری خبر داد. همچنین، علی آزادی فرمانده انتظامی استان کردستان از مصدومیت ۱۰۰ نیروی نظامی در جریان اعتراضات اطلاع داده بود.‌

علی آزادی پیش از این کشته شدن ۴ شهروند در جریان تجمعات اعتراضی در استان کردستان را تایید کرده و هویت یکی از شهروندان کشته شده را فواد قدیمی عنوان کرده بود. لطف الله شیبانی، فرماندار شهر شیراز نیز با بیان اظهاراتی در این خصوص گفت: “برخی افراد با ماموران انتظامی درگیر شدند که طی آن، یکی از همیاران پلیس، آسمانی شد.”

رسانه های رسمی داخل کشور، از جان باختن سه تن از نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات به اسامی ۱. حسین اوجاقی در تبریز، ۲. محمدرسول دوست محمدی در مشهد ۳. مسلم جاویدی مهر، افسر نیروی زمینی در قوچان خبر داده اند.

وبسایت خبری کردپا، امروز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، از زخمی شدن ۲ شهروند به نام های سائم تارم و لقمان سلیمانپور در اشنویه و یک خبرنگار زن در سنندج خبر داد.

همچنین، یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران از بازداشت دستکم ۲۰ شهروند معترض در استان ایلام و انتقال آنها به بازداشتگاه های امنیتی در این استان خبر داد.‌ حسنی وطن پور، رویا شاکر، نرگس میرزا کرمانی، نرگس شاکر و همسر وی، توسط حقوق بشر در ایران احراز شده است.‌

همچنین، وبسایت خبری کَردپا از بازداشت دستکم ۳۰ شهروند در شهرستان نقده خبر داد.‌ همین برخی از بازداشت شدگان سهراب سهرابی، کیان عبدالله پور، هیمن قاسمی، عبدالله خوشکام، علی حنیفی، صمد حسینی، هادی دیرمینا، رامین (نام خانوادگی نامشخص) و زانیار(نام خانوادگی نامشخص)، احراز شده است.

در ادامه اعتراضات گسترده به جان باختن مهسا امینی و گسترش اعتراضات مدنی در شهرهای ایران واکنشهای بسیاری بطور روزانه از یوی مسئولان حکومتی و یا سایر ارگانهای بین المللی مدافع حقوق بشر صورت گرفته است.

امروز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

رها بحرینی، کارشناس و مسئول امور ایران در سازمان عفو بین الملل در تشریح این بیانیه اعلام کرد:”موج حمایت و هم دلی در سطح جهان نسبت به مرگ هولناک مهسا امینی باید با اقدامات جدی بین المللی پیگیری بشود. تا یک ساز و کار تحقیقاتی توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تاسیس بشه و تشکیل چنین سازوکاری برای پایان دادن به چرخه خشونت و خونریزی در ایران ضروری است.”

این کارشناس حقوق بشر در امور ایران افزود: “مقامات جمهوری اسلامی دست خودشان را برای کشتن، مجروح کردن معترضان و عابران حاضر در صحنه ادامه بدهند. چون تا به امروز هیچ یک از نیروهای امنیتی که به معترضان شلیک کرده و باعث مرگ معترضان شدند پاسخگو نگه داشته نشدند. سازمان عفو بین الملل، از سران کشورها خواسته که از درخواست جامعه حقوق بشری برای تاسیس یک سازوکار تحقیقاتی حمایت بکنند و یک پیام روشن و محکم را به مقامات جمهوری اسلامی ایران بفرستند که جنایات آنها علیه مردن ایران بی عقوبت و بی مجازات نخواهد بود.”

محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران به دنبال گسترش اعتراضات مردمی طی اظهاراتی مرگ مهسا امینی را اتفاقی خواند. این مقام ارشد سپاه پاسداران همچنین خواستار برخورد قضایی با معترضان شد.

محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور درخصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده جان باختن مهسا امینی گفت: تاکنون گزارشاتی را از دستگاه‌های مختلف دریافت کردیم اما نتیجه کامل و رسمی پزشکی قانونی به دست ما نرسیده است.

کیت بکینسیل، بازیگر هالیوودی انگلیسی تبار با انتشار مطالبی در صفحه شخصی خود نسبت به مرگ مهسا امینی و اعتراضات سراسری در ایران واکنش نشان داد و مرگ او را در اثر شکنجه توسط پلیس امنیت اخلاقی دانست.

ریس جیمز بازیکن فوتبال تیم چلسی انگلیس با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود به جان باختن مهسا (ژینا) امینی واکنش نشان داده و نوشته است: “یک زن ۲۲ ساله ایرانی بر اثر ضرب و شتم و به دلیل عدم‌ رعایت حجاب، جان خود را از دست داد.”

در همین خصوص پیشتر جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران در سازمان ملل، قانون اجباری بودن حجاب را در ایران محکوم کرد و از حکومت ایران خواست تا به اجرای این قانون، پایان دهند. وی از مقام‌های ایران می‌خواهد که آنها نیز درباره جان‌باختن مهسا امینی و همچنین کشته شدن معترضان در ایران، تحقیقاتی انجام دهند و پاسخگو باشند. او پیش از این نیز خواستار تصویب قطعنامه ای توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت حجاب اجباری در ایران شده بود.

ندى الناشف، سرپرست کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از سرکوب خشونتبار اعتراضات مردم ایران به جان باختن مهسا امینی در بازداشت ابراز نگرانی کرد و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز با انتشار مطلبی در توییتر نسبت به جان باختن مهسا امینی واکنش نشان داد.

وزارت امور خارجه فرانسه و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه های جداگانه، جان باختن مهسا امینی به دست پلیس امنیت اخلاقی را محکوم کردند.

شماری از چهره های سیاسی نیز به مرگ مهسا امینی، تداوم اعتراضات در این خصوص و سرکوب آنان واکنش نشان دادند.

ملانی جولی وزیر امور خارجه کانادا با انتشار پیامی به جان باختن مهسا امینی واکنش نشان داده و نوشته است: “مرگ مهسا امینی در زمان بازداشت رخ داد. دولت کانادا خواستار تحقیقات کامل و شفاف درباره مرگ وی است.”

آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان نیز در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک از حکومت ایران خواست به اعتراضات خیابانی زنان توجه کند. وی با بیان اینکه زنان برای دفاع از حقوق انسانی خود برخاسته اند، گفت: “باید حرف این زنان شنیده شود، چون آنها خواستار حقوقی هستند که مردم در هر جایی باید داشته باشند”.

همچنین جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در سخنرانی امروز خود در مجمع عمومی سازمان ملل، با اشاره به اعتراضات روزهای اخیر مردم ایران در واکنش به جان باختن مهسا امینی گفت: “ایالات متحده در کنار شهروندان و زنان شجاع ایرانی که برای حقوق اساسی شان می جنگند می ایستد.”

غلامحسین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضاییه نیز شهروندان معترض را اغتشاشگر خواند و از دادستان‌ های سراسر کشور خواست که رسیدگی به پرونده‌های معترضان بازداشت شده “تسریع” شود.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

گزارش ها و مستندات بسیاری حاکی از ایراد ضرب و شتم و آسیب به مهسا امینی از ناحیه سر به هنگام بازداشت مخابره شده است.

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.