پنج شنبه , ۱۱ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 1

بازداشت روح الله حیدری توسط نیروهای امنیتی

0
159

حقوق بشر در ایران ـ امروز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، ماموران امنیتی، روح الله حیدری را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، صبح امروز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۲، روح الله حیدری، ساکن استان قزوین و برادر جواد حیدری که در اعتراضات سال ۱۴۰۱ جان باخت، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

فاطمه حیدری، خواهر روح الله حیدری، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت:”پس از کشتن جواد برادرم، چندین هفته بازداشت برادرانم محمد و حجت و مصطفی، اخراجم از محل کار، صدور قرار بازداشت برای سایر اعضای خانواده و… امروز صبح روح‌الله برادر دیگرم را بدون هیچ دلیلی بازداشت کرده‌اند و پاسخی به خانواده نمی‌دهند. و اما ما باز هم دست از دادخواهی برنخواهیم داشت.” 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت، مضادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری روح الله حیدری اطلاع دقیقی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، جواد_حیدری، در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری که در شهر قزوین هم برگزار شده بود پس از شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: