پنج شنبه , ۱۸ خرداد , ۱۴۰۲
پنج‌شنبه, ژوئن 8

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی دلیر مردوخی، شهروند اهل مریوان

0
145

حقوق بشر در ایران ـ امروز چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۲، دلیر مردوخی، اهل شهرستان مریوان، پس از گذشت بیش از ۲ ماه از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برد و از حقوق اولیه یک متهم محروم است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، امروز چهارشنبه ۲۳ فروردین ماه ۱۴۰۲، دلیر مردوخی، عکاس، وبلاگ نویس و شهروند ساکن شهرستان مریوان از توابع استان کردستان، علیرغم گذشت بیش از ۲ ماه از تاریخ دستگیری، بطور بلاتکلیف، محبوس و در از حقوق اولیه یک متهم برای تعیین وضعیت حقوقی پرونده قضایی خود محروم مانده است. 

براساس این گزارش، دلیر مردوخی، از تاریخ بازداشت خود چندین مرحله تماسهایی را با خانواده خود داشته اما از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهام یا اتهامات منتسب شده به وی اطلاعی در دسترس نیست. 

لازم به اشاره است، دلیر مردوخی، در تاریخ ۲۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان مریوان، بازداشت شد اما تا به امروز از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دسترس نیست. 

اعتراض نسبت به سرکوب و اعمال فشارهای امنیتی و قضایی و فقدان شفافیت قضایی در روند دادرسی به پرونده های متهمان سیاسی ـ امنیتی از جمله مواردی است که در گزارشات دوره ای سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر در امور ایران به دفعات مد نظر قرار گفته که از جمله آن در تاریخ ۸ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، در گزارش سالیانه خود اینگونه برخوردها با شهروندان را به شدت محکوم کرد. 

همچنین، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، در تاریخ ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۱، در گزارش دوره ای خود که مربوط به ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۱ خورشیدی بود در خصوص محرومیت شهروندان از حق دسترسی به وکیل مورد نظر خودشان در یک فرایند دادرسی، سرکوب و ارعاب گسترده بر علیه شهروندان را محکوم کرد. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

بازداشت خودسرانه، بلاتکلیف نگه داشتن متهم در بازداشت و ممانعت از دسترسی فرد در دوران بازجویی، بازپرسی و دادرسی به وکیل مورد نظر خود و منع دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: