•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت و بلاتکلیفی ۱۵ شهروند و آزادی ۶ تن دیگر با تودیع وثیقه

0
95

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹دی ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در اصفهان، سقز، سنندج، تبریز، بانه، مشهد، تهران، مریوان و جوانرود، دستکم ۱۲ تن از شهروندان را بازداشت کردند. همچنین، ۳ شهروند تحت بازداشت در تهران، دهلران و بناب، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برند. از سوی دیگر، ۶ تن از شهروندان بازداشتی در شهرهای بهبهان، سنندج، جوانرود و تهران، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، علی زیرایی، فرشاد ملکی، ماهان بابایی، مانی نوری، کیان میراحمدی، یک شهروند در تهران با هویت نامشخص، ابوالفضل ابری، وریا قمری، زهره رحمانی، پوریا فریدی، فرهاد ملکی و هیوا سلطانی اردلان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین، لیلا ناصری، امین داوری و حنظله هدایتی، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در بازداشت ارگانهای امنیتی بسر می برند. از سوی دیگر، ملیحه حبیبی، مسعود بهبودی، آلان ویسی، فواد سلیمی، مژگان ولیان زاده و حسین محمدی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.

براساس این گزارش، روز یکشنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، پوریا فریدی، دانشجوی دانشگاه آزاد واحد شهر تبریز، توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”وی در مقابل درب منزل خود در تبریز بازداشت شده است. بی خبری از وضعیت وی، به افزایش نگرانی های خانواده اش در خصوص سرنوشت فرزندشان منجر شده است.” 

افزون بر این، امروز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، حنظله هدایتی، ساکن تهران علیرغم گذشت ۱۴ روز از تاریخ بازداشت بطور بلاتکلیف در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در زندان اوین بسر می بد.

لازم به اشاره است، حنظله هدایتی، در تاریخ ۵ دی ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و جهت بازجوئی به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از اتهامات مطروحه علیه این حنظله هدایتی، اطلاعاتی حاصل نشده است. 

همچنین، امروز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، لیلا ناصری، اهل شهرستان بناب از توابع استان آذربایجان شرقی و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، علیرغم گذشت نزدیک به ۵۰ روز از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در زندان شهرستان مراغه بسر می برد. 

به نقل از یک‌ منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”لیلا ناصری از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر، در بند زنان زندان مراغه‌ بسر می برد و بدلیل مخالفت بازپرس و ضابط امنیتی پرونده با آزادی وی با تودیع وثیقه با گذشت نزدیک به ۵۰ روز همچنان در بلاتکلیفی است.” 

لازم به ذکر است، لیلا ناصری، در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۱۴۰۱، هنگام برگزاری اعتراضات سراسری در شهرستان بناب از توابع استان آذربایجان شرقی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اطلاعات نیروی انتظامی و سپس بازداشتگاه وزارت اطلاعات در میدان یادبود شهرستان بناب چندی بعد به زندان مراغه منتقل شد. 

در خبری دیگر، روز یکشنبه ۱۱ دی ماه ۱۴۰۱، یک شهروند معترض، ساکن شهر مشهد، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد.

هویت وی، ابوالفضل ابری، متولد ۱۳۶۱ و ساکن مشهد مرکز استان خراسان رضوی، توسط حقوق بشر در ایران، احراز شده است.

از سوی دیگر، در ساعات پایانی شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، مژگان ولیان زاده، ساکن شهرستان بهبهان از توابع استان خوزستان، پس از اتمام مراحل بازحویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان سپیدار اهواز آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی مژگان ولیان زاده با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان صورت گرفته است.

لازم به اشاره است، مژگان ولیان زاده، در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱، به دلیل ضبط ویدئویی از یک زن آمر به معروف که در خصوص پوشش و حجاب برای وی ایجاد مزاحمت کرده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به شعبه ۱ دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان به ریاست صاحب مرادی و تفهیم اتهام سپس به زندان سپیدار اهواز منتقل شده بود. 

خبرگزاری ایلنا هم در خبری افزود؛ طی روزهای اخیر، حمید خروش، رئیس بازرسی پلیس اطلاعات و امنیت شهر تهران، از شناسایی و بازداشت یک شهروند به اتهام (لیدر و محرک اصلی اعتراضات) در این‌ استان خبر داد.

رئیس بازرسی پلیس تهران در تشریح این خبر مدعی شد: “این فرد با آتش زدن بنر و ضبط فیلم و ارسال آن به رسانه های معاند، فعالیت گسترده در فضای مجازی متاثر از شبکه های معاند با تحریک اذعان عمومی داشته است و  قصد داشت که زمینه برگزاری تجمع غیرقانونی و شکل گیری هسته اولیه اغتشاش در محلات تهران را ایجاد کند.”

وی در ادامه با بیان اینکه “ماموران در پی اطلاع از یک مورد آتش سوزی بنر در یکی از بزرگراه های تهران به نشانی اعلامی اعزام شدند”، گفت: “فردی با صورت پوشانده بنر نصب شده را با استفاده از مواد اشتعال زا آتش زده و فرد دیگری در پایین پل ایستاده درحال فیلم برداری بود. از میان آنها متهمی که در حال آتش زدن بنرها بود دستگیر شد.”

خروش در ادامه افزود: “متهم پس از تشکیل پرونده قضائی به دادسرا معرفی شد.”

در این گزارش به هویت این شهروند بازداشتی و محل نگهداری وی اشاره ای نشده است.

کولبرنیوز هم در خبری کوتاه اعلام کرد؛ روز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، زهره رحمانی، ساکن شهرستان بانه از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از دلایل بازداشت این شهروند اطلاعی در دست نیست. 

همچنین، طی روزهای اخیر، ماهان بابایی – ۱۴ ساله، مانی نوری – ۱۷ ساله و کیان میراحمدی – ۱۹ ساله، ساکن جوانرود از توابع استان کرمانشاه در حریان برگزاری اعتراضات سراسری در این‌ شهرستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری و آخرین وضعیت این ۳ نوجوان بازداشت شده اطلاعی در دست نیست. 

افزون بر این، روز یکشنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، فرشاد ملکی، اهل روستای تنگیسر از توابع شهر سنندج توسط نیروهای امنیتی در شهر مریوان بازداشت شد.

تاکنون از اتهامات مطروحه و محل نگهداری این وی اطلاعی حاصل نشده است. 

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، علی زیرایی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته مددکاری علوم اجتماعی در دانشگاه علامه طباطبایی، ساکن تهران، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

تا لحظه تنظیم این خبر از نام ارگان امنیتی بازداشت کننده، محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.

کُردپا هم با انتشار اخباری کوتاه اعلام کرد؛ روز شنبه ۳ دی ماه ۱۴۰۱، هیوا سلطانی اردلان، اهل شهرستان سقز از توابع استان کردستان، در پی مراجعه مانوران امنیتی به محل کار وی واقع در استانداری کردستان، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

به گفته یک منبع مطلع:”نیروهای امنیتی خانواده این شهروند را تهدید کردند که سکوت اختیار کنند و از مصاحبه با رسانه‌ها درباره بازداشت هیوا سلطانی اردلان، خودداری کنند.” 

افزون بر این، روز یکشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۴۰۱، فرهاد ملکی، اهل روستای تنگیسر از توابع سنندج و ساکن شهرستان مریوان از توابع استان کردستان، در پی یورش نیروهای امنیتی به محل وهر وی بازداشت شد.

براساس این گزارش، نیروهای امنیتی پس از بازداشت فرهاد ملکی، سپس به منزل وی یورش برده و پس از تفتیش برخی لوازم شخصی وی و خانواده اش را توقیف کردند. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و روند حقوقی پرونده فواد ملکی اطلاعی در دست نیست. 

همچنین، امروز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، امین داوری، ٢٣ ساله، اهل شهرستان دهلران از توابع استان ایلام، علیرغم گذشت ۴ ماه از تاریخ بازداشت در بلاتکلیفی بسر می برد. 

لازم به اشاره است، امین داوری، مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان دهلران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

در ادامه نیز، روز یکشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۴۰۱، وریا قمری، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

تا این لحظه از نام ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهاماتی که‌ منجر به بازداشت وریا قمری شده اطلاعی در دست نیست. 

شورای صنفی دانشگاههای کشور هم‌ در خبری اعلام کرد؛ روز پنجشنبه ۸دی ماه ۱۴۰۱، حسین‌محمدی، دانشحوی مقطع کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد شهری در دانشگاه هنر اصفهان، از بازداشت شدگان‌اعتراضات دانشجویی در شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، پس از اتمام مراحل بازجویی و ابلاغ حکم بدوی، با تودبع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شد. 

براساس این گزارش، حسین محمدی، در تاریخ ۲۸ آذر ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه یک انقلاب تبریز، به اتهام (اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی) به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام (تبلیغ علیه نظام) هم به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری، دو سال منع خروج از کشور و توقیف گوشی تلفن‌ همراه وی به نفع دولت محکوم شده است. 

لازم به اشاره است، در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۴۰۱، حسین محمدی، در حالی که برای دریافت مدرک آموزشی خود به دانشگاه شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی مراجعه کرده بود در مقابل سالن غذا خوری این مرکز آموزش عالی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

وبسایت کردپا هم‌ در خبری اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۴۰۱، فواد سلیمی، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان مرکزی سنندج آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی فواد سلیمی پس از تودیع وثیفه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان صورت گرفته است. 

لازم به ذکر است، فواد سلیمی، در تاریخ ۷ آذرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شد و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام سپس به زندان مرکزی این شهر منتقل شده بود. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از دلیل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه آقای سلیمی اطلاع دقیقی به دست نیامده است. 

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی دانشگاههای کشور نیز در خبری اعلام کرد؛ آلان ویسی، متولد: ۱۳۸۵، اهل شهرستان جوانرود از توابع استان کرمانشاه، پس از اتمام نراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودبع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی آلان ویسی، پس از تودیع وثیفه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان و تا اتمام مراحل دادرسی صورت گرفته است. 

لازم به ذکر است، آلان ویسی، در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات خیابانی شهروندان در جوانرود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. 

بی بی سی فارسی هم در خبری اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۱۸ آذر ماه ۱۴۰۱، مسعود بهبودی، ساکن تهران، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

بر اساس این گزارش، آزادی مسعود بهبودی با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان صورت گرفته است.

همچنین، روز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، ملیحه حبیبی، همسر مسعود بهبودی، با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود.

لازم به اشاره است، ملیحه حبیبی، از اعضای کادر درمان بیمارستان مسیح دانشوری و همسر وی مسعود بهبودی، چندی پیش، در جریان برگزاری اعتراضات مردمی در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شده بودند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات مدنی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هابازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کوردمهرماه۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱فواد سلیمیتظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری۱۴۰۱،زهره رحمانیفرشادملکیبازداشت شهروندان کرداحضاروبازداشت شهروندانمهر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱آذرماه۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضات سراسریتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱وریاقمریفرشاد ملکیبازداشت شهروندان کرد ایرانمهر ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱آذر ماه ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱وریا قمریعلی زیراییاعتراضات سراسریبازداشت شهروندان کورد در مریوانتظاهرات سراسری ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات سراسریابوالفضل ابریعلی زیرائیفرهاد ملکیآبان ماه ۱۴۰۱لیلاناصریمهر۱۴۰۱حنظله هدایتیهیوا سلطانی اردلانکیان میراحمدیامین داوریبازداشت شهروندان معترضفرهادملکیآبانماه ۱۴۰۱لیلا ناصریاعتراضات سراسری فریدونکنارمسعود بهبودیهیوا سلطانیمانی نوریمژگان‌ ولیان زادهتظاهرات سراسریتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱تظاهرات سراسری،حسین محمدیملیحه حبیبیهیواسلطانیماهان باباییمسعودبهبودیتظاهرات سراسری در ایراناعتراضات سراسری ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱فوادسلیمیآذر ۱۴۰۱آلان ویسیپوریا فریدیماهان بابائی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.