•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

بازداشت و بلاتکلیفی ۱۳ شهروند و آزادی ۴ شهروند دیگر با تودیع وثیقه

0
95

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱، ایمان دستیار، انورعلی پناهی، فرهاد ملکی، صلاح موسوی راد، شادی امیری، علی فتحی، فردین‌ ناجی، صدرا حیدری گندمکاری، توسط نیروهای امنیتی در شهرهای قروه، سنندج، دهگلان، مهاباد، یاسوج، تهران و شهرکرد، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همچنین، آرمین محمودی، حمیدرضا درویش مقدم، کیوان زندکریمی، فرحناز سلیمان نژاد و سعید اله وردی، چهار شهروند تحت قرار بازداشت در شهرهای تبریز، سنندج و تهران، علیرغم گذشت مدتی قابل توجه از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برند. از سوی دیگر، شادی امیری، غزل پاکزاد، ریحانه پاکزاد و عیسی ابراهیم زاده، شهروندان ساکن دهگلان، زاهدان و اشنویه پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱، آرمین محمودی، اهل: بیرجند به همراه حمیدرضا درویش مقدم، دو دانشجوی سال اول رشته هنر در دانشگاه آزاد واحد شهر تبریز مرکز استان آذربایجان غربی، علیرغم گذشت ۳ ماه از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برد.

براساس این گزارش، با توجه به پیگیریهای صورت گرفته از طرف خانواده های این ۲ دانشجو در شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز پاسخ مشخصی دریافت نکردند و با توجه به اینکه منازل خانوادگی ابن افراد در شهرهای بیرجند و تهران است دسترسی خانواده های آنها برای مراجعه مستمر به مسئولان مربوطه بسیار محدود است.

لازم به ذکر است، آرمین محمودی و حمیدرضا درویش مقدم، اواخر مهر ماه ۱۴۰۱، در ارتباط با برگزاری اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در شهر تبریز بازداشت شدند. 

در خبری دیگر، روز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، فردین ناجی، ساکن تهران و فعال عرصه موسیقی (خواننده پاپ)، پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل وی پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم شخصی اش بازداشت شد. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی فردین ناجی را پس از بازداشت جهت بازجویی به سلول انفرادی در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات واقع در زندان اوین جهت بازجوئی و تشکیل پرونده منتقل کردند. 

تا لحظه تنظیم این خبر از علت دقیق بازداشت فردین‌ ناجی اطلاعی در دست نیست اما وی اخیرا قطعه‌ هایی با مضامین اعتراضی ساخته و در صفحات شخصی خود منتشر کرده بود. 

افزون‌ بر این؛ روز دوشنبه ۱۹دی ماه ۱۴۰۱، صدرا حیدری گندمکاری، شهروند اهل شهرکرد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، بازداشت صدرا حیدری، در دانشگاه پیام نور شهرکرد صورت گرفته اما از مصادیق حقوقی اتهامات و علت دقیق بازداشت و مکان نگهداری وی اطلاعی حاصل نشده است. 

در خبری دیگر، امروز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱، سعید الله وردی، اهل شیراز مرکز استان فارس، متولد: ۱۳۸۳، علیرغم گذشت حدود ۲ ماه از تاریخ دستگیری، کماکان در زندان عادل آباد شیراز بطور بلاتکلیف بسر می برد. 

سمانه الله وردی خواهر سعید الله وردی، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشت: “سعید، چهار هفته پس از دستگیری طی تماسی کوتاهی محل نگهداری خود در زندان عادل آباد شیراز را به ما اعلام کرده و درخواست کرد به ملاقاتش برویم. ما پس از دیدار با او متوجه شدیم در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و در حال حاضر هم به لحاظ شرایط روحی در وضعیت بسیار نامناسبی است. دادگاه هم‌برای آزادی سعید وثیقه ای ۲ میلیاردی تعیین کرده و ما توانایی تامین آن را نداریم و قرار است در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سعید  برگزار شود.”

لازم به ذکر است، سعید الله‌ وردی، در تاریخ ۲۵ آبان ماه ۱۴۰۱ در ارتباط با اعتراضات سراسری در شهر شیراز بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در این شهر و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد. 

همچنین، طی روزهای اخیر، ایمان دستیار، ساکن شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بوبراحمد،  پس از احضار به شعبه ۷ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر و تفهیم اتهام بازداشت شد. 

براساس این گزارش، ایمان دستیار پیشتر با دریافت ابلاغیه ای کتبی به جلسه بازپرسی در شعبه ۷ دادسرای یاسوج فراخوانده شده بود. 

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:“بازداشت ایمان دستیار، پس از تفهیم اتهام و بنا به دستور بازپرس شعبه ۷ دادسرای شهر یاسوج صورت گرفته است و تاکنون اطلاعی از آخرین وضعیت وی در دست نیست.”

لازم به اشاره است، ایمان دستیار، پیشتر هم در جریان برگزاری اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی و بازپرسی با تودیع وثیقه آزاد شده بود.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران هم‌ اعلام کرد؛ امروز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱، فرحناز سلیمان نژاد، فرهنگی بازنشسته‌، ساکن تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، علیرغم گذشت حدود دو هفته از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برد. 

براساس این گزارش، پیگیریهای بسیاری از طرف خانواده وی با مراجعه آنها به دادسرای زندان اوین صورت گرفته اما درخواست‌های آنها برای آزادی فرحناز سلمان نژاد حتی با تودیع وثیقه بی ثمر بوده و او از حقوق اولیه برای عدم‌ بلاتکلیفی و تسریع در روند تعیبن وضعیت پرونده قضایی خود محروم است. 

لازم به ذکر است، فرحناز سلیمان نژاد، در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و بازپرسی سپس به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

کُردپا هم با انتشار اخباری کوتاه اعلام کرد؛ روز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، انور علی پناهی، اهل شهرستان قروه از توابع استان کردستان، پس از یورش نیروهای امنیتی به محل کار وی بازداشت شد.

براساس این گزارش، از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات مطروحه و علت دقیق بازداشت مجدد انور علی پناهی اطلاعی حاصل نشده است.

لازم به ذکر است، انورعلی پناهی، مهر ماه و آذر ماه ۱۴۰۱، طی ۲ مرحله توسط نیروهای امنیتی در شهرستان قروه بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی آزاد شده بود.

افزون بر این، امروز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱، فرهاد ملکی، اهل روستای تنگسیر از توابع شهر سنندج مرکز استان کردستان و ساکن شهرستان مریوان، علیرغم گذشت ۶ روز از تاریخ دستگیری در وضعیت مبهمی بسر می برد.

براساس این گزارش، علیرغم مراجعات مکرر خانواده فرهاد ملکی به شعبه بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان مریوان اما تا لحظه تنظیم این خبر پاسخ واضحی در خصوص علت بازداشت و مکان نگهداری وی به خانواده اش ندادند.

لازم به ذکر است، فرهاد ملکی، در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۴۰۱، پس از یورش نیروهای امنیتی به محل کار وی و تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی دیجیتال و الکترونیکی اش، بازداشت شد.

ماموران امنیتی پس از تفتیش محل کار و بازداشت فرهاد ملکی، سپس وی را به منزل منتقل و مورد تفتیش قرار داده گوشی های تلفن‌همراه اعضای خانواده وی را توقیف کردند. 

در خبری دیگر، امروز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱، کیوان زندکریمی، متولد: ۱۳۷۲، اهل سنندج مرکز استان کردستان علیرغم گذست مدتی از تاریخ دستگیری توسط اطلاعات سپاه پاسداران، بطور بلاتکلیف در بازداشتگاه آن ارگان امنیتی بسر می برد و از حقوق اولیه یک متهم محروم است. 

به گفته یک منبع مطلع:”علیرغم پیگیری‌های خانواده این شهروند و مراجعات آنها به دادسرا و ارگانهای امنیتی شهر سنندج اما پسخ درستی به آنها ندادند و این در حالی است که کیوان زندکریمی از دسترسی به وکیل، ملاقات و تماس تلفنی با خانواده محروم است.”

لازم به ذکر است، کیوان زندکریمی در تاریخ ۷ دی‌ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در محل کار خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

در ادامه نیز، روز شنبه ۲۴ دی‌ماه ۱۴۰۱، صلاح موسوی‌راد، ساکن شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری و علت دقیق بازداشت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

کولبرنیوز هم در خبری افزود؛ امروز شنبه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۱، شادی امیری و علی فتحی، زوج ساکن شهرستان دهگلان از توابع استان کردستان، پس از احضار به شعبه بازپرسی در دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان بازداشت شدند. 

براساس این گزارش؛”شادی امیری و علی فتحی، زوج اهل دهگلان، امروز به دادگستری این شهرستان  احضار و بازداشت شدند. خانم امیری پس از مراحل بازجویی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد.”

تا لحظه تنظیم این خبر، از دلایل احضار و بازداشت شادی امیری و همسر وی علی فتحی و مصادیق حقوقی اتهامات مطروحه بر  علیه آنها اطلاعی در دست نیست.

کمپین فعالین بلوچ هم‌ در خبری اعلام کرد؛ روز چهارشنبه ۲۱ دی ماه ۱۴۰۱، غزل پاکزاد و ریحانه پاکزاد، دو شهروند ساکن زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱ میلیارد تومان آزاد شدند.

براساس این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به غزل پاکزاد و خواهر وی ریحانه پاکزاد اطلاعی در دسترس نیست اما برای آزادی هر یک از آنها وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان تودیع شده است.

لازم به اشاره است، ریحانه پاکزاد و غزل پاکزاد، در تاریخ ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران در شهر زاهدان به اتهام (فعالیت در فضای مجازی) و انتشار مطالب در صفحه اینستاگرام شخصی خود بازداشت شده بودند. 

اتحادیه آزاد کارگران این هم در خبری افزود؛ روز پنجشنبه ۲۲ دی ماه ۱۴۰۱، عیسی ابراهیم زاده، فعال کارگری، اهل روستای ده شمس از توابع اشنویه در استان آذربایجان غربی، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

علیرغم آزادی این فعال کارگری با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان اما از مصادیق حقوقی اتهامات وی اطلاعی در دست نیست. 

لازم به اشاره است، عیسی ابراهیم زاده، در تاریخ ۳۰ آبانماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجویی به ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی منتقل و پس از اتمام بازجوئی ها به زندان اشنویه منتقل شده بود. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با پرونده سازی و براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و همراهی دستگاه قضایی با آنها، ناقض ماده ۱۹اعلامیه جهانی و ماده ۱۹میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هااشنویهشهرکرددهگلاناشنویه آذربایجان غربی۱۴۰۱آبانماه ۱۴۰۱عیسی ابراهیم زادهتظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱سعیدالهوردیغزل پاک زادصلاح موسوی رادکیوان زندکریمیکردستانشهرستان اشنویه،مهرماه۱۴۰۱آبان۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱تظاهرات سراسری،اعتراضات سراسری چابهارتظاهرات سراسری۱۴۰۱،تظاهرات سراسری دانشجویانانورعلی پناهیکیوان زند کریمییاسوجشهرستان اشنویهنقض حقوق بشر ایرانکهگیلویه بویراحمدبازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱اعتراضات سراسری مشهداعتراضات سراسری مهرتظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱صدرا حیدری گندمکاریانور علی پناهیحمیدرضادرویش مقدممهابادتظاهرات سراسریفرهاد ملکیکهگیلویه بویداحمدبازداشت شدگان آبان۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱آذرماه۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبانمحاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱صدراحیدریایمان دستیارحمیدرضا درویشحقوق بشرسنندجتظاهرات سراسری در ایرانفرهادملکیگچساران کهگیلویه و بویر احمد۱۴۰۱،تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱آذر ماه ۱۴۰۱سعیدالله وردیبازداشت شدگان تظاهرات سراسریصدرا حیدریسعیداللهوردیحمیدرضا درویش مقدمتهرانزندان اشنویهتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱مهر ۱۴۰۱بازداشت شدگان اعتراضات ۱۴۰۱اعتراضات سراسری کرجاعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱سعیداله وردیریحانه پاکزادفردین ناجیسعید اللهوردیآرمین محمودیزاهدانکوردستانکهگیلویه و بویر احمداعتراضات سراسری ۱۴۰۱مهر ماه ۱۴۰۱کهگیلویه بویر احمداعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱مهر۱۴۰۱سعید اله وردیغزل پاکزادعلی فتحیفرحناز سلیمان نژادغزل پاکرادحقوق بشر در ایراناعتراضات سراسریکهگیلویه و بویراحمداشنویه آذربایجانغربیتظاهرات سراسری ۱۴۰۱آبان ماه ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱آذر ۱۴۰۱سعید الله وردیریحانه پاک زادشادی امیریفرحنازسلیمان نژادبازداشت شدگان دی ۱۴۰۱

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.