یک شنبه , ۱۳ فروردین , ۱۴۰۲
یکشنبه, آوریل 2

بازداشت ۴ تن از شهروندان و آزادی ۲ شهروند دیگر با تودیع وثیقه

0
77

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۸بهمن ماه ۱۴۰۱، مسلم حسین‌ پناهی، پژمان حسین پناهی، مسعود وفایی و حمید نارویی، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان دهگلان، شهر سنندج و زاهدان، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. از سوی دیگر، ولی گل محمدی و علی گل محمدی، دو شهروند اهل بوکان، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رسانک، روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، حمید نارویی، اهل زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، حمید نارویی، پس از بازداشت توسط ماموران اطلاعات سپاه‌ پاسداران به یکی‌ از بازداشتگاه های آن ارگان امنیتی در زاهدان منتقل شده است.

همچنین، بازداشت حمید نارویی در محل کار وی واقع در خیابان مهتاب زاهدان صورت گرفته است.

تا لحظه تنظیم این خبر، از دلایل بازداشت، مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهاماتی که‌ منجر به بازداشت حمید نارویی شده اطلاعی در دسترس نیست. 

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران هم در خبری اعلام کرد؛ روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، مسعود وفایی، معلم بازنشسته، ساکن سنندج مرکز استان کردستان، توسط ماموران وزارت اطلاعات در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

براساس این گزارش، علیرغم گذشت بیش از ۴۸ ساعت از تاریخ بازداشت مسعود وفایی، اما وی هیچگونه تماسی با خانواده خود نداشته و تداوم این شرایط منجر به افزایش نگرانی آنها شده است. 

همچنین، از علت دقیق بازداشت و مصادیق حقوقی اتهام یا اتهاماتی که‌ منجر به بازداشت مسعود وفایی شده اطلاعی در دسترس نیست. 

مسعود وفایی، تا پیش از بازنشستگی بعنوان دبیر درس فیزیک در مقطع دبیرستان در سهر سنندج تدریس می کرده است. 

کُردپا هم با انتشار خبری کوتاه اعلام کرد؛ روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۱، مسلم حسین‌ پناهی و پژمان حسین پناهی، اهل روستای قروچای از توابع شهرستان دهگلان در استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی پس از بازداشت مسلم و پژمان حسین پناهی، آنها را به مکان نامعلومی منتقل کردند و از وضعیت این افراد اطلاعی در دسترس نیست. 

تا لحظه تنظیم این خبر، مسلم حسین پناهی و پژمان حسین پناهی، هیچگونه تماسی با خانواده خود نداشتند و از علت دقیق بازداشت و مکان نگهداری آنها اطلاعی حاصل نشده است. 

از سوی دیگر، روز پنج‌شنبه ۲۷ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، علی گل‌محمدی و ولی گل‌محمدی، دو شهروند اهل شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام هر یک با تودیع وثیقه هایی به مبلغ ٣٠٠ میلیون تومان از زندان این شهرستان آزاد شدند. 

براساس این گزارش، آزادی علی گل محمدی و ولی گل محمدی پس از تفهیم آنها و با تودیع قرار وثیقه صورت گرفته و این‌ افراد باید در انتظار دریافت ابلاغیه تاریخ دادرسی خود باشند. 

لازم به اشاره است، علی گل محمدی و ولی گل محمدی، در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در شهرستان بوکان بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم‌ اتهام با صدور قرار وثیقه به زندان بوکان منتقل شده بودند. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاههای مختلف در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاشهرستان بوکانمحاکمه شهروندان کوردبوکان آذربایجانغربیبازداشت شهروندان کرد در بوکانحمید ناروییبازداشت معلمبوکانبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت،جامعه فرهنگیان‌ایرانبازداشت شهروندان کورد در بوکانحمید ناروئیفرهنگیان‌سنندجسرکوب شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان معترضجامعه فرهنگیان ایران،شهرستان بوکان آذربایجان غربیجامعه معلمانمسعود وفاییجامعه فرهنگیان ایرانبازداشت بی خبریبازداشت شهروندان کورد در مهابادجامعه فرهنگیانمسعود وفائیبازداشت بیخبریبازداشت شهروندان کوردبوکان آذربایجان غربیبازداشت شهروندان کورد در کامیارانعلی گلمحمدیمسعودوفاییفعال حقوق بشر در ایراناحضار و بازداشت شهرونداننقض حقوق بشر ایرانولی گل محمدیولی گلمحمدیمسعودوفائیحقوق بشر در ایراننقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحضاروبازداشت شهروندانفرهنگیان سنندجعلی گل محمدیحمیدناروییپژمان حسین پناهیبازداشت شهروندانسرکوب شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهرمعلمان سنندجبازداشت شهروندان کورد در سنندجحمیدناروئیمسلم حسین‌ پناهی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.